Tygrysówka pawia - kwiat z odrobiną egzotyki

Jesteś tutaj:

Tygrysówka pawia - kwiat z odrobiną egzotyki

3,1/5 (26 ocen)

Stosując nawozy mineralne, pamiętajmy, że stosujemy je wedle zasady „im mniej, tym lepiej”. Nawożenie jest ważnym zabiegiem, ponieważ ma duży wpływ na jakość i obfitość kwitnienia roślin.

W uprawie gruntowej podlewajmy w razie konieczności, a więc przy przedłużającej się suszy. Rośliny cebulowe nie lubią zalegającej wody, mokrego podłoża, ponieważ bardzo łatwo wówczas o choroby i zagniwanie cebul. Tak więc tygrysówka preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, nie mokre i nie suche.

Pamiętajmy, żeby nie sadzić tygrysówek co roku w tym samym miejscu !

Tygrysówka

Tygrysówka


Zimowanie


Tygrysówka w naszym klimacie nie zimuje w gruncie, tak więc przy uprawie gruntowej należy ją wykopać i przechować cebule. W uprawie pojemnikowej niema konieczności co roku wykopywania cebul, wystarczy przenieść doniczkę z cebulami do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie wyższa niż 10°C.    


Rozmnażanie

 

Tygrysówkę pawią rozmnażamy poprzez cebulki przybyszowe, które należy oddzielić już w okresie jesiennym. Wysadzamy je do gruntu na przełomie kwietnia i maja, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia dużych mrozów. Oczywiście nie zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu, a najprawdopodobniej dopiero po około 2- 3 latach.


Problemy


Wszystkie rośliny cebulowe, aby zdrowo rosły muszą mieć zapewnione przepuszczalne, wzbogacone nawozem i zabezpieczone przed zalegającą wodą podłoże. W mokrym podłożu nie trudno o zagniwanie i choroby roślin cebulowych. Na ten problem należy zwrócić uwagę zwłaszcza w uprawie pojemnikowej.

W podłożu nie brakuje czynników chorobotwórczych, które mogą doprowadzić do butwienia cebul. Niestety procesy gnilne zachodzące w cebulach doprowadzają do ich utraty. Kupując zaprawione cebule będziemy spokojniejsi o zdrowotność naszych roślin. Cebule uzyskane poprzez samodzielne rozmnożenie, przed posadzeniem także należy zaprawić.

Uwagi końcowe


Tygrysówki nie należy uprawiać po roślinach cebulowych oraz kosaćcach. W tworzonych kompozycjach warto je łączyć z innymi roślinami cebulowymi, kobiercowymi itp.

W formie ugotowanej bądź upieczonej cebule tygrysówki nadają się do spożycia.

Cebulki tygrysówki dostępne są tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz