Ostróżka wielkokwiatowa - dekoracyjna roślina ogrodowa

Jesteś tutaj:

Ostróżka wielkokwiatowa - dekoracyjna roślina ogrodowa

3,3/5 (61 ocen)

W ogrodach królują ostróżki ogrodowe, jednak na uwagę zasługuje także ostróżka wielkokwiatowa. Gatunek bardzo dekoracyjny ze względu na wyraziste kwiaty zebrane w luźniejsze kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa jest gatunkiem , który nadal chętnie wykorzystujemy aranżując rabaty.  Nasiona oraz sadzonki ostróżki wielkokwiatowej są dość powszechne i nie ma problemów z ich nabyciem. W stanie dzikim występuje m.in. Chinach i na Syberii. W handlu można się spotkać z wieloma jej odmianami. Należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) ostróżka wielkokwiatowa osiąga mniejsze rozmiary niż ostróżka ogrodowa, jest bardziej zwarta, dlatego bardziej odpowiednia na balkon i taras.

W ogrodzie króluje Delphinium x cultorum,  a więc liczne i zmienne mieszańce, różniące się między sobą m.in. wysokością, kształtem kwiatów, a także zwartością i wielkością kwiatów. Poza tym warto pamiętać także o Delphinium oxysepalum oraz Delphinium nudicaule.

Czy wiesz że …

Do najczęściej uprawianych ostróżek w ogrodzie zaliczymy:

Ostróżka ogrodowa - Delphinium x cultorum
Ostróżka szkarłatna - Delphinium cardinale
Ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum
Ostróżka kalifornijska (naga) - Delphinium nudicaule
Ostróżka tatrzańska - Delphinium oxysepalum


Kilka uwag o budowie


Ostróżka wielkokwiatowa charakteryzuje się dłoniasto dzielnymi liśćmi, głęboko wyciętymi, także dekoracyjnymi, osadzonymi na wyprostowanych, sztywnych pędach, niższych niż u ostróżki ogrodowej, bo sięgającymi zaledwie do 60 cm. Na przełomie lipca i sierpnia ukazują się wyraziste kwiaty z charakterystyczną ostrogą, tworzące luźne kwiatostany. Delphinium grandiflorum charakteryzuje się zwartym pokrojem, podczas kwitnienia duże kwiatostany o niebieskich, białych i różowych kwiatach ciekawie prezentują się na tle dłoniastych liści.  

Zróżnicowanie odmianowe


Ostróżka wielkokwiatowa nie występuje w takim zróżnicowaniu jak np. ostróżka ogrodowa, lecz  nie brakuje ciekawych odmian, które różnią się przede wszystkim barwą i kształtem kwiatów oraz wysokością.

Ostróżki wielokwiatowe

Wybrane odmiany
 

Gatunek

Odmiana

Opis

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Blauer Zwerg’

Ciekawa odmiana o zwartym pokroju, osiągająca do 40 cm wysokości. Kwitnie na niebiesko na przełomie czerwca i lipca oraz powtarza kwitnienie.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Summer Blues’

Kępiasta odmiana osiągająca do około 50 cm wysokości. Jej zaletą są błękitne kwiaty zebrane w kłosowate, bardzo luźne kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Blue Butterfly’

Odmiana o niebieskich kwiatach tworzących rozgałęzione kwiatostany. Ciemnoniebieskie kwiaty będą atrakcją na bylinowej rabacie. Osiąga około 45 cm wysokości.

Ostróżka wielkokiwatowa

‘Delfix White’

Ciekawa odmiana o białych kwiatach, zebranych w luźne kwiatostany.

Ostróżka wielkokwiatowa

‘Rose’

Odmiana o różowych kwiatach.  

Stanowisko


Ostróżki wielkokwiatowe nie są zbyt wymagające, ale warto zapewnić im podłoże dość żyzne, najlepiej piaszczysto - gliniaste, przepuszczalne, średnio zasobne, na którym będą ładnie kwitły, tym bardziej jak zapewnimy im odpowiednią wilgotność podłoża przede wszystkim podczas suszy. Najobficiej kwitną na stanowisku słonecznym, ale radzą sobie także w lekkim półcieniu.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz