Ostróżka wielkokwiatowa - dekoracyjna roślina ogrodowa

Jesteś tutaj:

Ostróżka wielkokwiatowa - dekoracyjna roślina ogrodowa

3,3/5 (61 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Ostróżki nie są trudne w uprawie i po posadzeniu nie będą zbyt absorbujące. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc głęboko uprawić i najlepiej wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Podłoże wzbogacone próchnicą, będzie bardziej chłonne, a tym samym będzie lepiej magazynowało wodę.

Po posadzeniu należy pamiętać o podlewaniu. Warto je ściółkować dla ograniczenia parowania, a przy okazji ogranicza się ekspansję chwastów.

Wiosną warto nawieźć roślinę nawozem wieloskładnikowym, charakteryzującym się dłuższym działaniem, dzięki któremu składniki pokarmowe będą uwalnianie powoli, zgodnie z potrzebami rośliny.

Zaraz po kwitnieniu można ściąć ostróżkę na wysokość około 10 cm, dzięki czemu pobudzimy roślinę i ponownie zakwitnie, jednak już z nie taką intensywnością.

Ostróżka wielokwiatowa

Delphinium grandiflorum jest odporna na mrozy, bardzo nie lubi zalegania wody. Na okres zimy warto ją okryć.
Pamiętajmy, że ostróżki nie lubią ścisku, ponieważ w takich warunkach wykazują większą podatność na mączniaka prawdziwego. Do jego zwalczania można wykorzystać środek o nazwie Biosept Active, wpisującym się w biologiczne zwalczanie wybranych chorób. Poza tym ostróżki atakowane są przez ślimaki, dla których stanowią smaczny kąsek.

Ostróżkę wielkokwiatową można rozmnożyć poprzez podział bądź sadzonki pędowe, choć prostym sposobem na posiadanie licznych egzemplarzy jest wysiew nasion. Można to zrobić wczesną wiosną w szklarni bądź później, wysiewając nasiona wprost do gruntu.

Zastosowanie

     
Ostróżka wielkokwiatowa nadaje się na bylinowe rabaty, a także do pojemników. W uprawie pojemnikowej może stanowić ciekawy akcent na balkonie i tarasie. Ponieważ Delphinium grandiflorum preferuje przepuszczalne podłoże, można pokusić się o uprawę ostróżek na skalniaku. Mogą być sadzone pojedynczo bądź w grupie w towarzystwie maków, liliowców, lilii, złocieni, chabrów.  Bardzo dekoracyjnie prezentuje się w licznych ostróżkowych nasadzeniach, przy zastosowaniu stopniowania nasadzeń. Poza tym może zostać wykorzystana na kwiat cięty.

Doskonałe nasiona ostróżki kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz