Ogród w stylu angielskim

Jesteś tutaj:

Ogród w stylu angielskim

4,4/5 (16 ocen)

Styl angielski projektowania ogrodów powstał w osiemnastym wieku, jako sprzeciw wobec ogrodów w stylu barokowym. Ogrody tego typu są odzwierciedleniem naturalnego krajobrazu.

Fascynacja ogrodami rozpoczęła się u Anglików za czasów panowania Królowej Wiktorii. Trwała również, gdy krajem rządził jej syn Edward VII i trwa do dziś. Można powiedzieć, że jest to takie narodowe hobby. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii lubują się we wszelkich książkach i czasopismach dotyczących ogrodnictwa i z dużą chęcią uprawiają swoje małe i większe ogródki. Warto zauważyć, że ludzie ci tworzą ogrodnicze cuda nawet w małych ogrodach w szeregowej zabudowie.

Poza tym ogrody angielskie wzorują się także na oświeceniowej idei powrotu do natury, czy klasycznej fascynacji antykiem. Wśród ogrodów angielskich na uwagę zasługują ogrody: Clermont House, Castle Howard czy ogrody gregoriańskie stworzone przez Williama Kenta. Takie jak na przykład: Claremont, Stowe, Esher Lodge czy Rousham. Ogrody gregoriańskie wzięły swą nazwę od imienia panującego w danym okresie historycznym władcy. Są bardzo piękne, warto udać się do Anglii, aby móc je na żywo podziwiać. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to możemy je, również zobaczyć w angielskich programach ogrodniczych, które często są emitowane w polskiej telewizji.


Ogród w stylu angielskim


Ogród w stylu angielskim na ogół otacza eleganckie wille i domy miłośników ogrodnictwa. Składa się zarówno z płaskiego terenu, jak i wzniesień, które porasta bujna wielobarwna roślinność.

Rabaty komponuje się w formie „schodków”, najpierw wyższe rośliny, potem średnie i na końcu niższe. Przy czym granice, które w ten sposób powstają powinny być jak najmniej widoczne.

W takich miejscach znajduje się duży trawnik, który jest centralnym elementem ogrodu. Jest on bardzo starannie pielęgnowany. Poza koszeniem i odchwaszczaniem stosuje się, także napowietrzanie i wertykulację. Od trawnika odchodzą ścieżki, które prowadzą w pozostałe części ogrodu. Powinny być zrobione z materiałów, które są jak najbardziej naturalne, na przykład z wapienia lub piaskowca. Rośliny sadzimy na obrzeżach trawnika. W takim ogrodzie możemy posadzić, takie kwiaty jak: floksy, dzwonki czy pierwiosnki oraz róże. A także drzewa ozdobne, dęby oraz kasztanowce.

Ogród w stylu angielskim

Kwiaty są w żywych kolorach i tworzą wielokolorową kompozycję. Najczęściej stosuje się takie barwy, jak: biel, róż, błękit oraz fiolet, ale często pojawiają się, także elementy czerwieni.

Ogrody często przypominają obrazy namalowane ręką wybitnego artysty. Często wyglądają jak tajemniczy ogród. Poza tajemniczością mają w sobie, również dużo swobody, naturalności oraz romantyzmu. Naturalność podkreślają między innymi bluszcze, które często rosną na ścianach domów i oplatają płoty. Bluszcze są wartościowymi roślinami, gdyż są łatwe w uprawie i zdobią ogród praktycznie przez cały rok.

W angielskich ogrodach zawsze się coś dzieje, panuje jakiś ruch, czy to przez plusk wody w strumyku czy kręcące się przy pergoli owady.


Pergole, rzeźby i mostki


Miejsca składają się z rzeźb, pergoli, mostków i strumyków. Poza tym roślinność wydziela w ogrodzie małe miejsca odosobnienia, w których możemy spokojnie z kimś porozmawiać lub pobyć chwilę w samotności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz