Pielęgnacja ogrodu

Jesteś tutaj:

Pielęgnacja ogrodu

4,3/5 (3 ocen)

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Aby to osiągnąć potrzebna jest systematyczna praca i dużo zaangażowania. Pielęgnacja ogrodu to nie tylko dbanie o trawnik, ale także o drzewa i kwiaty. Dbając o ogród musimy też zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia mebli ogrodowych, pomalowanie ogrodzenia czy czysta wodę w oczku wodnym. Warto, również zadbać o kostkę, którą wyłożony jest podjazd do garażu.


Pielęgnacja ogrodu

Trawnik

Wchodząc do czyjegoś ogrodu to chcąc nie chcąc najpierw spoglądamy na trawnik, po którym idziemy. Powinien być skoszony, jednak nie tak krótko, aby przez trawę przebijała się ziemia. Poza tym trawnik powinien być bez mleczy, mchu i koniczyny oraz polnych stokrotek.

Chwasty na ogół wyrywamy z trawnika ręcznie używając noża, lub innego narzędzia, które pomoże wyrwać je wraz z korzeniami, aby nie odrastały. Możemy również użyć środków chemicznych, na przykład : Roudup Ultra 360 SL czy Mniszek 540 SL.

Drzewa

Dbanie o drzewa to przede wszystkim pielęgnacja drzew owocowych, czyli przycinanie, nawożenie i oprysk przeciw szkodnikom i chorobom drzew. Drzewa przycinamy na początku wiosny, od połowy lutego do pierwszych dni marca oraz na wiosnę, gdy przekwitną, a także w sierpniu. Nawozimy głównie młode okazy. Przeważnie polega to na tym, że przy sadzeniu do dołka dodajemy kompost. Warto, również co jakiś czas spulchnić ziemię przy świeżo posadzonym drzewie.

Odnośnie oprysku drzew przeciw szkodnikom i chorobom drzew, to możemy opryskać je preparatami chemicznymi lub naturalnymi. Drzewom dokuczają zazwyczaj choroby grzybowe, takie jak parch gruszy czy jabłoni oraz szkodniki, jak na przykład mszyce. W przypadku młodych drzewek warto używać naturalnych preparatów do oprysku, na przykład wyciągu z czosnku lub z szarego mydła. Preparaty doskonale eliminują mszyce. Warto w przypadku młodych drzew zastosować naturalny oprysk, ponieważ w przypadku chemicznego można roślinę opryskać za dużą dawką nawozu i może ona zmarnieć.

Poza tym pielęgnacja drzew polega także, na usuwaniu gnijących owoców z drzew, ograniczaniu zawiązków owoców na drzewach i podpieraniu kijami gałęzi, na których jest bardzo obfity plon.

Czasami musimy zadbać, także o drzewa ozdobne. Dotyczy to głównie obcięcia kilku lub jednej gałęzi, gdy rozmiar drzewa przeszkadza nam, na przykład rośnie ono na granicy działki i jego gałęzie zasłaniają dostęp do światła roślinom sąsiada. Warto wtedy zapoznać się z przepisami prawa mówiącymi o wycinaniu drzew i obcinaniu gałęzi.

Usuwanie chwastów

Kwiaty

Jeżeli chodzi o kwiaty, to dbamy głównie o to, aby obcinać przekwitnięte kwiaty. Nie ma sensu, aby roślina się męczyła i wytwarzała nasiona. W przypadku tulipanów i innych roślin cebulowych, wytworzenie przez roślinę nasion bardzo osłabia cebulę i za rok może już nie wydać kwiatów lub bardzo słabo zakwitnąć. W przypadku kwiatów jednorocznych suche kwiaty na łodydze po prostu nie wyglądają ładnie. Chyba, że koniecznie chcemy uzyskać własne nasiona, wtedy sprawa wygląda inaczej.

Poza tym ziemia, w której rosną rośliny powinna być odchwaszczona i należy ją spulchniać. W ciepłe, letnie dni należy rośliny regularnie podlewać. Bardzo ważne jest, również, aby kwiaty rosły na tym stanowisku, na którym powinny rosnąć, czyli rośliny lubiące półcień powinny być posadzone w półcieniu, a te lubiące słońce powinny rosnąć w słońcu.

Należy, także pamiętać, o tym, że żadne kwiaty nie lubią przeciągów, zbyt wysokiego nasłonecznienia i mocno przesuszonej ziemi.

Pielęgnacja ogrodu

Meble ogrodowe

Dbając o meble ogrodowe powinniśmy przede wszystkim schować je po zakończeniu sezonu letniego do piwnicy lub garażu. Szczególnie dotyczy to, rzeczy drewnianych, na które wyjątkowo niekorzystnie wpływa jesienna i zimowa pogoda. Powinniśmy je chronić używając do pielęgnacji: olejów, lakierów i impregnatów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz