- 1/6
- Następne
Jeżeli chodzi o meble plastikowe, to możemy zostawić je na balkonie, po zakończeniu jednego sezonu, a przed rozpoczęciem następnego. Można jedynie wycierać z nich kurz, brud i nic poza tym nie robić. Jednak warto wziąć pod uwagę, że przy silnych opadach śniegu, wietrze i burzach meble mogą popękać a nawet połamać się całkowicie.
Warto pamiętać, również o tym, aby latem także przykrywać folią lub innym nie przemakalnym materiałem drewniane meble ogrodowe, gdy pada deszcz. Woda nie służy tego typu sprzętowi. Chyba, że meble są wykonane z drewna Tekowego, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Ogrodzenie
Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać w ogrodzie jest ogrodzenie. Ogrodzenie świadczy o gospodarzu, o tym czy lubi porządek czy jest niechlujny. Nie zależnie od tego, czy mamy metalowy czy drewniany parkan czy nasz ogród ogrodzony jest siatką, to powinniśmy dbać o to aby nasze ogrodzenie wyglądało porządnie. W zależności od potrzeby co dwa, trzy lata należy ogrodzenie pomalować farbą, pamiętając o tym, że starą farbę przed ponownym malowaniem należy usunąć. Musimy też naprawiać połamane deski w drewnianym ogrodzeniu i naprawiać dziury w siatce. Połamane i dziurawe ogrodzenie stwarza dla nas poza złym wrażeniem estetycznym, także niebezpieczeństwo wtargnięcia złodzieja lub ucieczki z działki psa, który pilnuje domu, a wychodząc za ogrodzenie może niepilnowany kogoś pogryźć.
Oczko wodne
W ogrodzie powinniśmy zadbać także o oczko wodne. Dotyczy to przede wszystkim systematycznego czyszczenia lub wymiany wody (powinna być przejrzysta i bez glonów - nie może śmierdzieć). Jeżeli mamy rybki w oczku, to na skutek zanieczyszczenia wody mogą pozdychać, gdyż nie będą miały czym oddychać.
Aktualnie w sklepach możemy kupić środki, które pozwolą zachować czystość w oczku wodnym, należą do nich między innymi: środek do zwalczania glonów nitkowatych firmy Gardenia lub biopreparat do oczek wodnych Tigger -3.
Kostka brukowa
Warto, również w ogrodzie zadbać o kostkę, z której wyłożony jest podjazd do garażu. Trzeba zadbać, aby ze szczelin między poszczególnymi kostkami nie wyrastał mech ani chwasty. Kostki powinien oddzielać piach. Mech bardzo łatwo usuniemy spomiędzy kostek podważając go nożem lub innym narzędziem. Chwasty wyrywamy wraz z korzeniami, aby nie odrastały. Poza tym kostkę co jakiś czas należy przemyć wodą.
Uwagi końcowe
Pielęgnacja ogrodu to jedno z przyjemniejszych zajęć. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Zrelaksować się na świeżym powietrzu po ciężkim dniu w pracy, a jednocześnie poprzez pracę w ogrodzie otrzymać zdrowe jedzenie, warzywa i owoce z własnej działki, bez chemii. Aby to osiągnąć potrzebna jest tylko systematyczność w opiece nad ogrodem.
Agnieszka Krakowiak