Aranżacja pięknego ogrodu

Jesteś tutaj:

Aranżacja pięknego ogrodu

3,7/5 (39 ocen)

Aranżując ogród należy tak go zaprojektować , żeby był praktyczny i wygodny. Wygodny to przede wszystkim z miejscem do wypoczynku i łatwym dostępem do wszystkich roślin. Praktyczny ogród to taki, w którym jest wszystkiego po trochu, są kwiaty, drzewa owocowe, parę warzyw i krzewy ozdobne. Jednocześnie nie ma bałaganu i wszystko się ze sobą komponuje.

W zależności od tego jak wygląda dom, który stoi na posesji i w jakim miejscu, dzielnicy się znajduje, taka jest aranżacja ogrodu. Dochodzi do tego jeszcze panująca moda, która jednak w dużym stopniu też jest odzwierciedleniem powyższego stwierdzenia.

Aranżując ogród często bierzemy pod uwagę poniższe typy ogrodów.


Ogród wiejski


Na terenach wiejskich i za miastem mamy do czynienia głównie z ogrodem wiejskim, spotykamy go przy nowych domach, jak i wiejskich chatach. Taki ogród cechuje ekologia, wygoda i praktyczność. Możemy w nim znaleźć łąkę kwiatową, warzywniak, drzewa owocowe i iglaki. Pies swobodnie biega po ogrodzie i radośnie bawią się dzieci. Znajduje się, również stanowisko na zioła, ptaki oraz kompostownik.

Aranżując wiejski ogród warto w centralnym punkcie zamiast trawy umieścić łąkę kwiatową, która stanowi mieszankę różnych polnych kwiatów i trawy, kupuje się ją w nasionach w sklepie ogrodniczym i wysiewa do ziemi.

W krańcu ogrodu możemy zrobić warzywnik, najlepiej wykorzystać do tego prostokątny plac, przy ogrodzeniu. Można go odgrodzić od reszty ogrodu siatką dla bezpieczeństwa młodych warzyw dzieci i zwierząt.

W następnym krańcu ogrodu możemy umieścić kompostownik. Musimy znaleźć takie miejsce, aby nie przeszkadzał nam ani naszym sąsiadom nie zawsze przyjemny zapach.


W wiejskim ogrodzie warto również posadzić orzech. Gdy osiągnie odpowiednie rozmiary, to możemy postawić pod nim ławę i stół ogrodowy. Pod orzechem nie zaatakują nas żadne owady ani robaki. Nie lubią one zapachu jaki wydziela ta roślina.

Nie możemy, również zapomnieć o posadzeniu drzew owocowych, takich jak : wiśnia, czereśnia, śliwa, grusza i jabłoń.
Poza tym ogród wiejski powinien pachnąć ziołami, na przykład miętą i majerankiem. Nie może w nim zabraknąć także ekologii i swobody.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród w stylu wiejskim

Ogród miejski


Ogród miejski jest urządzany przede wszystkim w mieście. Otacza on domy znajdujące się w dużych miastach, czasami, również na przedmieściach. Cechuje go minimalizm i wygoda.

Minimalizm odnosi się głównie do doboru i ilości roślin, poza wygodą spowodowane jest to również niewielką wielkością ogrodu.

Ogrody są urządzane tak, aby dawały dużo radości przy minimum pracy. Składają się z dużych tarasów, na których właściciele rozkładają parasol przeciwsłoneczny i meble ogrodowe. Poza tym znajduje się na nich, także sporo roślin ogrodowych w donicach. Są pelargonie, petunie oraz miniaturowe iglaki w donicach. Pojawiają się, także datury, lilie i róże.

Przed tarasem na ogół jest trawnik, obok którego rosną kwiaty i małe krzewy oraz rozłożyste iglaki. Po bokach ogrodu rosną tuje, które tworzą żywopłot oddzielający nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. W miejskich ogrodach ze względu na ich wielkość szczególnie dba się o intymność.

W takim ogrodzie znajduje się, także kilka drzew ozdobnych. Ogród otacza ogrodzenie z siatki lub metalowe.

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Nowoczesny ogród miejski


Poza tradycyjnym ogrodem miejskim spotykamy jeszcze, nowoczesny ogród miejski. Są to małe dzieła sztuki.
W takim ogrodzie znajdują się, aż dwa miejsca do wypoczynku jedno na tarasie, a drugie na końcu lub pośrodku ogrodu. Są to główne elementy ogrodu.

W danym miejscu wszystkie elementy idealnie się ze sobą komponują. Nie ma w nim praktycznie trawy, poza małym trawnikiem. Zamiast niej wokół roślin znajduje się kora lub żwir.

Powierzchnia po której chodzimy oraz, na której znajdują się meble wypoczynkowe wyłożona jest drewnem lub kamieniem. Wszystkie elementy są naturalne, zalanie ogrodowej ścieżki betonem czy wyłożenie jej betonowymi płytkami nie może mieć tu miejsca.

Taras i miejsce wypoczynku usytuowane są na ogół na drewnianych podestach. Poza tradycyjnymi meblami ogrodowymi typu stolik i krzesła są tam, również leżaki i drewniane łóżka oraz małe stoliki, na których można postawić kawę przy łóżku czy leżaku. Większość mebli jest na małych kółeczkach co znacząco ułatwia ich przesuwanie.

Na krzesłach ogrodowych, łóżkach i leżakach leżą poduszki, które umożliwiają wygodny wypoczynek. Na ogół kolor poduszek oraz parasola przeciwsłonecznego, który rozkładamy nad stołem jest taki sam. Ważne jest to dla harmonii panującej w ogrodzie.

Drugie miejsce wypoczynku często jest przystosowane do grillowania.

Rośliny w ogrodzie są posadzone po bokach głównej ścieżki, są to proste w uprawie trawy, nisko pienne drzewka ozdobne i łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe. Mogą to być lilie lub funkie. Często sadzi się, również krzewy zimozielone. Ważne jest, aby rośliny, wyglądały ładnie przez cały rok.

W tego typu ogrodach dominuje geometria, ich elementy mają kształt prostokątów, (rabaty, krzewy, drzewa, małe baseny) oraz kół, (trawniki, miejsca wypoczynku).

Nowoczesny ogród miejski jest traktowany jako przedłużenie tarasu, a tym samym domu. Często zdobią go lampy ogrodowe, wkopane w trawę lub stojące na palikach oraz małe źródełka i fontanny.

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Ogród śródziemnomorski


Ogród śródziemnomorski to ogród pełen ciepła. Urządzają go najchętniej osoby, które spędziły w tamtych rejonach wakacje i zachwycił on ich swoim urokiem. Pasuje on do prostokątnych długich domów z płaskim dachem, które mają jasną i ciepłą elewację.

Na słonecznym tarasie takiego ogrodu stoją donice, w których mogą rosnąć oleandry oraz zioła. Takie jak majeranek czy mięta. Warto również posadzić lawendę. Donice z tymi roślinami powinniśmy zabrać na zimę do domu. Obok kwiatów i ziół możemy jeszcze postawić w donicy drzewko pomarańczy lub granat. Natomiast w ogrodzie warto posadzić trawy ozdobne, lawendę, małe drzewka ozdobne czy bukszpan. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz