Oświetlenie ogrodu - nowoczesne lampy ogrodowe

Jesteś tutaj:

Oświetlenie ogrodu - nowoczesne lampy ogrodowe

3,5/5 (32 ocen)

Piękny ogród nie tylko w dzień, ale i w nocy – to jest do osiągnięcia. Wystarczy zatroszczyć się o oświetlenie przeznaczone do zastosowania na zewnątrz. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się swoim ogrodem w każdej chwili. Wybór lamp ogrodowych jest naprawdę spory, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.


Co oświetlić?


Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości jest pytanie o potrzebę oświetlenia. W oświetleniu ogrodu chodzi o podkreślenie jego walorów, a nie zainwestowanie w oświetleniowy przepych. Nie powinno zatem dziwić, że podstawą jest tutaj zdanie sobie sprawy z walorów ogrodu i chęci ich zaakcentowania.

Jednak zacznijmy od początku. Przede wszystkim należy oświetlić te partie ogrodu, w których często poruszasz się, a nie masz zagwarantowanej swobody ruchów. Bezpieczne poruszanie się musi być zapewnione przede wszystkim na schodach czy ścieżkach.

Dopiero teraz możesz pomyśleć o zaakcentowaniu tarasu, roślin czy stawu. Warto mieć na uwadze, że niektóre elementy ogrodu będą pochłaniały światło. Inne zaś będą je odbijały.


Nowoczesne lampy ogrodowe

Nowoczesne lampy ogrodowe

Przegląd lamp


Kinkiety naścienne

Nie tylko w przypadku przydomowych ogródków czy tarasów, ale także większych ogrodów można wykorzystać oświetlenie naścienne. Zamontowane na ścianie budynku kinkiety wyposażone są zazwyczaj w jedno źródło światła.

Kinkiety naścienne najczęściej wykonywane są jako aluminiowe lub ze stali nierdzewnej. Ze względu na fakt zastosowania zewnętrznego kinkietu źródło światła zabezpiecza się szklanymi obudowami. Dzięki zabezpieczeniu zagrożenia nie stanowi deszcz czy inne niekorzystne warunki pogodowe.

Oprócz tradycyjnych kinkietów w ostatnim czasie popularnością cieszą się także lampy wiszące z rattanowymi obudowami. Swoim kształtem przypominają kule i są znacznie tańsze od kinkietów naściennych. Kinkiety kosztują około 200 zł. Warto jednak zaznaczyć, że lampy w rattanowej obudowie znacznie szybciej mogą ulec zniszczeniu.

Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe

Lampy stojące

Podążając w dalsze części ogrodu można zdecydować się na lampę stojącą. Podobnie jak tradycyjne kinkiety tak i lampy stojące wykonuje się z aluminium lub ze stali. Jednak sam klosz wykonany jest przeważnie z tworzyw sztucznych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz