Oświetlenie zewnętrzne domu

Jesteś tutaj:

Oświetlenie zewnętrzne domu

3,1/5 (35 ocen)

O racjonalnym oświetleniu przestrzeni wokół domu nie trzeba nikogo przekonywać. Poruszanie się w ciemnościach nie jest ani przyjemne, ani łatwe, nie bezpieczne. Dodatkowo odpowiednio dobrane światła są swoistą ozdobą. Na całym świecie wykorzystuje się iluminacje do podkreślenie piękna architektonicznego wielu budynków, tak zabytkowych, jak i całkowicie nowoczesnych. Warto więc przyłożyć starań do zaplanowania i sensownego zamontowania oświetlenia własnej posesji.


Oświetlenie zewnętrzne - rodzaje


Obecnie na rynku jest ogromny wybór różnego typu oświetlenia podwórka, podjazdu, ogrodu. Do najchętniej nabywanych zalicza się lampy stojące i wysokie latarnie, kinkiety i oprawy wiszące, najazdowe oprawy oświetleniowe, reflektorki halogenowe.

- Lampy stojące i wysokie latarnie – można o nich napisać, że to tradycyjna forma oświetlenia. Może być dekoracyjna lub bardzo oszczędna pod tym względem. Wysokie latarnie oświetlają dużą powierzchnię, a niższe lampy wybrany obszar posesji. Najważniejsze jest, by dawały odpowiednio dużo światła i były ustawione w optymalnym miejscu.

- Kinkiety i oprawy wiszące – chętnie wykorzystywane od oświetlenia wejścia do domu, wjazdu na posesję, wejścia do innych budynków. Zazwyczaj są to lampki mniej lub bardziej ozdobne, ale powinny być zawsze dobrane w zgodzie ze stylem budynku i ogrodzenia.

- Najazdowe oprawy oświetleniowe – są to bardzo małe oprawy, które dają niezbyt silne oświetlenie. Świetnie sprawdzają się przy podjazdach. Najczęściej montuje się w nawierzchniach podjazdów, a ich górną powierzchnię licuje z poziomem terenu.

- Reflektorki halogenowe - najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie elewacji. W domach z okapem montuje się je w podsufitce.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu

Co może być źródłem światła zewnętrznego?


Do oświetlenia, które lokowane jest na zewnątrz budynków, nie da się wykorzystywać wszystkich rodzajów żarówek. Sprawdzonym i skutecznym źródłem światła w takim przypadku są:

- Żarówki halogenowe – dają one dość silne, skupione światło, które realistycznie ukazuje barwy. Należy jednak uważać na duże kontrasty między strefa oświetloną a nieoświetloną.

- Świetlówki kompaktowe – wygodne i praktyczne. Dają równomierne światło. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz