Oświetlenie zewnętrzne domu

Jesteś tutaj:

Oświetlenie zewnętrzne domu

3,1/5 (35 ocen)

- Oświetlenie LED (diody elektroluminescencyjne) – szturmem zdobywające swoich zwolenników. Świecą na biało lub na kolorowo.

- Rtęciówki wysokoprężne – znane ze standardowego oświetlania ulic.  Niestety nie oddają naturalnych barw przedmiotów.  

- Sodówki niskoprężne – również spotykane na ulicach i placach publicznych. Dają żółtopomarańczowe światło, które jest doskonale widoczne we mgle. Świetne do oznaczania wjazdu na posesję i do garażu.

- Sodówki wysokoprężne – również świecą ciepłym światłem, w którym przeważa czerwień i żółć.

 

Wymagania co do oświetlenia zewnętrznego


Wszelkie urządzenia działające na prąd, jakie są mocowane na zewnątrz, wymagają specjalnych zabezpieczeń. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję i inne szkody, jakie wywołują czynniki atmosferyczne. Muszą być wodoodporne, solidne i nie stanowić zagrożenia dla otoczenia, a więc ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu

Podsumowanie


Pamiętajmy, że oświetlenie zewnętrzne domu pełni kilka istotnych funkcji. Najważniejszą jest, oczywiście, bezpieczeństwo zarówno pod względem swobodnego poruszania się po posesji po zmroku, jak i lepsza ochrona przed ewentualnymi złodziejami. Trudniej jest przekraść się niepostrzeżenie przez jasno oświetlone podwórko. Także rola dekoracyjna nie jest tu bez znaczenia. Umiejętne podświetlenie elewacji i detali architektonicznych sprawia, że piękno budynku można podziwiać już z bardzo daleka.

A kiedy już mamy odpowiednie oświetlenie, to koniecznie zadbajmy o jego właściwą konserwację. Czyśćmy regularnie oprawy szklane, wymieniajmy zużyte żarówki, sprawdzajmy szczelność instalacji elektrycznej.
 

Koniecznie zobacz