Świecąca kostka brukowa

Jesteś tutaj:

Świecąca kostka brukowa

3,2/5 (53 ocen)

Świecąca kostka brukowa na naszym rynku jest wciąż atrakcyjną nowością. Ta innowacyjna forma podświetlenia terenów brukowanych, podjazdów, parkingów, tarasów, alejek i chodników, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ofercie producentów można znaleźć kostki o takich kształtach i wymiarach, jakie mają standardowe kostki brukowe. Taki świecący bruk jest wygodnym i atrakcyjnym sposobem na rozwiązanie oświetlenia nawierzchni użytkowych. Kostki świecą jednolitym światłem na całej swojej powierzchni. Mogą mieć różne kolory, więc każdy ma szansę dopasować je do własnych potrzeb.


Kostka brukowa, która świeci


Kostka brukowa, która emituje światło, zbudowana jest najczęściej z materiałów żywicowo-akrylowych. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami jej produkcji do użytku dostajemy bardzo wytrzymały bruk, który udźwignie nawet 8000 kg/1 dm² nacisku statycznego. Także odporność na ścieranie jest tutaj dość wysoka.

Źródłem światła tego typu kostek są diody LED umieszczane w szczelnych i monolitycznych formach. Emitują one światło całą swoją powierzchnią i mogą mieć różne kolory, ale najczęściej spotyka się białe, niebieskie, żółte i czerwone. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się  technologia LED RGB, dzięki której kostki mogą świecić w wybranym kolorze. Dodatkowo jest opcja zmiany bieżącej barwy na inną. Przeciętna żywotność oświetlenia LED wynosi 50 000 godzin, co w przeliczeniu daje około 16 lat świecenia po 8 godzin dziennie.

Świecące kostki pobierają znacznie mniej mocy, niż to jest w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Jedna kostka potrzebuje 1,44 W. Do działania niezbędny jest zasilacz 12 V (AC), a w przypadku kostki, która ma zmieniać kolor światła także odpowiedni sterownik RGB.


Wykorzystanie świecących kostek brukowych


W większości przypadków, najważniejszym zadaniem takich kostek, jest wygodne, atrakcyjne i bezpieczne oświetlenie nawierzchni oraz jej otoczenia. Dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim na podjazdach do domu, garażu i bramy wjazdowej, na schodach, na parkingach czy na przydomowych tarasach ziemnych. Dzięki temu chodzenie po nich i manewrowanie samochodami staje się o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Doskonale też sprawdzają się w ogrodowych alejkach i zakamarkach. Wiele osób stosuje takie oświetlenie wokół krawędzi basenów, co również daje podwójne korzyści, użytkowe i dekoracyjne.

Świecące kostki spotyka się nie tylko na prywatnych posesjach, ale coraz częściej także na nawierzchniach w pobliżach różnych instytucji i firm. Służą jako wyznaczniki miejsc do parkowania i chodzenia, a także jako efektowne podświetlenie niektórych elementów architektury krajobrazu (ścian budynku, klombów, trawników itp.).

W kostkach brukowych typu LED szybko dostrzeżono duże możliwości na nowe sposoby komunikowania w przestrzeni publicznej i prywatnej, a więc między innymi na przystankach, przejściach dla pieszych, w parkach.  Wyznacza ona trakty, odgradza strefy i wydziela odrębne przestrzenie.

Są jednak i tacy użytkownicy, dla których świecące kostki to przede wszystkim atrakcyjna dekoracja nocna. Umieszczają kostkę na przykład bezpośrednio przy ścianie budynku, przy trawnikach i innych obiektach, które podświetlone nabierają dodatkowych walorów dekoracyjnych. Jeśli uda im się zrobić to ze smakiem, efekty mogą być naprawdę atrakcyjne.

Świecąca kostka brukowa firmy LedBruk

Świecąca kostka brukowa firmy LedBruk

Zalety świecącego bruku


Kostka LED okazuje się bardzo trafionym pomysłem, który w praktyczny sposób rozwiązuje kwestię komfortowego i bezpiecznego oświetlenia wszelkich nawierzchni użytkowych. Osoby, które już miały okazję korzystać z tego typu podświetlenia, wśród najważniejszych atutów wymieniają między innymi:

- uniwersalność – wybór wielkości i kształtu pozwala na dopasowanie jej do większości typów nawierzchni,

- funkcjonalność – konstrukcja kostki ułatwia korzystanie (w nocy) z wszelkiego rodzaju nawierzchni, w których zastosowano kostkę LED, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz