Jak ułożyć kostkę brukową?

Jesteś tutaj:

Jak ułożyć kostkę brukową?

3,3/5 (42 ocen)

Chodniki, ścieżki w ogrodach, podjazdy powstają najczęściej z różnego rodzaju kostki betonowej. Producenci oferują tak wiele i tak rozmaitych wyrobów, że ułożyć z nich można właściwie każdy wzór. Dlatego powstają z nich zarówno proste, oszczędne w swoim wyrazie trakty, jak i bajkowe, magiczne mozaiki. Tylko od nas zależy, jaki chodnik lub jaki podjazd wyczarujemy pod własnym domem.


Co najpierw?


Zaczynamy, oczywiście, od zastanowienia się, jakie miejsce ma zostać wyłożone i jaką kostkę chcielibyśmy do tego użyć. Bardzo ważne na tym etapie jest, aby wybrać taki materiał i taki projekt, który będzie komponował się ze stylem budynku, ogrodzenia i całego otoczenia. Jeśli zamierzamy samodzielnie zająć się układaniem kostki, należy też dokonać odpowiednich obliczeń, co do liczby kostki, biorąc pod uwagę poszczególne jej kolory. Pamiętać trzeba o stosownym zapasie każdego koloru.

Zwróćmy uwagę na odpowiednią grubość kostki, którą trzeba dobrać mając na uwadze natężenie ruchu, jaki będzie się po niej odbywał. Tam, gdzie po kostce będą poruszały się tylko osoby, można spokojnie wykorzystać kostkę o grubości 4 lub 6 cm. Natomiast na podjazdach i fragmentach bruku, po których będą jeździły auta, należy ułożyć kostkę przynajmniej o grubości 6 cm. W przypadku samochodów ciężarowych, kostka nie może być cieńsza od 8 cm.

 

Zobacz także: Układanie kostki brukowej - ceny

 

Jeśli szczęśliwie uda nam się nabyć odpowiednie materiały, możemy przejść do kolejnych etapów. Czeka nas:

- korytowanie, czyli wykonanie odpowiedniego zagłębienia w gruncie,

- zamontowanie odwodnienia, jeśli jest to konieczne,

- ustawienie krawężników,

- wykonanie stosownej podbudowy stabilizującej grunt, a także przygotowanie warstwy podkładowej,

- ułożenie i zawibrowanie zaplanowanej wcześniej nawierzchni.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Układanie nawierzchni


Choć każdy z wyżej wymienionych etapów jest niezwykle istotny i ma wpływ na ostateczny wygląd, to z punktu widzenia efektu, najbardziej twórcze okazuje się samo układanie kostki.

Bardzo ważny jest pierwszy rząd, który powinien być ułożony precyzyjnie według planów. Do niego będą dokładane kolejne fragmenty nawierzchni.  Kostkę układa się zachowując 3-5 mm odstępu w sposób, który nie będzie powodował przesuwania się rzędów kostki. Stanowisko pracy osoby układającej bruk, powinno zawsze znajdować się na tej części, która została już ułożona.


Jeśli nawierzchnia powstaje z jednego koloru kostki, należy wybierać kolejne kostki z różnych pakietów, aby w ten sposób uniknąć drastycznych kontrastów między odcieniami materiału. Średnio co 2 m trzeba sprawdzać prawidłowość przebiegu wzoru. Jest to proste, kiedy układany jest motyw oparty o kształty wzdłuż linii prostych, trudniej w przypadku wszelkich zaokrągleń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz