Jak ułożyć kostkę brukową?

Jesteś tutaj:

Jak ułożyć kostkę brukową?

3,3/5 (42 ocen)

Po ułożeniu całej nawierzchni pozostaje jeszcze konieczność jej zagęszczenia. Wykonuje się to specjalną zagęszczarką, która wolno porusza się po ułożonym bruku odpowiednio go ubijając, aż uzyska się w pełni równa powierzchnię. Po tej czynności następuje wypełnienie wszelkich szczelin piaskiem. Jest to o tyle ważne, że zapewnia pełną nośność nowopowstałej nawierzchni. Aby wypełnienie było skuteczne, czynność tę powtarza się kilka razy, a warstwę piasku za każdym razem pozostawia się na wierzchu, by stopniowo wsypywała się w szczeliny.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Konserwacja


Na ułożonych kostkach, wcześniej lub później, pokazują się białe wykwity, które nie wyglądają atrakcyjnie. Skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest zmycie nawierzchni roztworem kwasu solnego lub mrówkowego (1-2%) albo specjalnym preparatem do czyszczenia powierzchni z betonu, a następnie spłukać całość dużą ilością wody.
Dla lepszej odporności i efektowniejszego wyglądu można kostkę zaimpregnować dostępnymi preparatami. Takie zabezpieczenie dodatkowo pozwala na szybszego czyszczenia nawierzchni, zwłaszcza plam z oleju.

 

Zobacz także: Praktyczne układanie kostki brukowej


Ceny kostki betonowej


Ceny kostki uzależnione są przede wszystkim od jej grubości, wielkości i koloru. Na rynku dostępne są już od 30 zł za m².


Koniecznie zobacz