Chodnik i podjazd z kostki brukowej

Jesteś tutaj:

Chodnik i podjazd z kostki brukowej

3,3/5 (40 ocen)

Właściciele posesji, tak prywatnych, jak i publicznych czy firmowych, zdają sobie sprawę, że ważne jest nie tylko piękne wnętrze budynku, ale także całe jego otoczenie. Dlatego coraz częściej widzimy pięknie urządzone i zagospodarowane podwórka, podjazdy, chodniki, place, parkingi, które wyłożone są kolorową kostką brukową. Jej dekoracyjność oraz praktyczność i trwałość jest oczywista. Problemem natomiast może być wybór spośród wielu kształtów, kolorów i materiałów wykonania. Dlatego chcemy się tu przyjrzeć bliżej ofercie kostki brukowej na naszym rynku.


Dlaczego kostka brukowa?


Dlatego, że ma wiele walorów cenionych przez użytkowników i tych, którzy ją układają. Od lat jest jednym z popularniejszych materiałów do wykładania podłoża. Sprawdza się przy wykładaniu dużych powierzchni przemysłowych i użytku publicznego oraz prywatnych chodników, podjazdów czy alejek.

Jest bardzo odporna na duży i częsty nacisk. Gama kształtów, kolorów i wielkości jest ogromna, więc każdy ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Także pod względem cenowym, z łatwością daje się dopasować do każdej kieszeni. W skrócie więc można odpowiedzieć na to pytanie następująco:
 

Kostka brukowa dlatego, że jest dekoracyjna, trwała i dostępna pod względem ceny.

Kostka brukowa
Kostka brukowa

Rodzaje kostki brukowej


Ze względu na swoje różne właściwości, kostkę brukową dzieli się według kilku kryteriów, materiału, z jakiego jest wykonana, kształtu oraz koloru.

Materiał wykonania:

- Betonowa – najpopularniejsza z powodu swoich walorów i przystępnej ceny. Jest bowiem bardzo trwała, odporna na niskie i wysokie temperatury, łatwa w układaniu i utrzymaniu w czystości.

- Kamienna – powstaje z granitu lub bazaltu. Charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne, ma słabą nasiąkliwość wodną i nie daje się łatwo uszkodzić mechanicznie.

- Kamień polny – dawniej znany jako „kocie łby”. Ma nieregularne kształty i nie musi idealnie przylegać do sąsiednich kostek.

Kształt kostki:

- Trapez – daje dużo możliwości układania, zwłaszcza w połączeniu z innymi kolorami i kształtami.

- Kwadrat - jeden z najprostszych kształtów, a więc najbardziej uniwersalny pod względem łączenia z innymi. Można z niej układać bardzo różne kompozycje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz