Układanie kostki brukowej - poradnik praktyczny

Jesteś tutaj:

Układanie kostki brukowej - poradnik praktyczny

3,2/5 (79 ocen)

Przy realizacji ogrodu brukowanie nawierzchni najlepiej rozpocząć w momencie zakończenia budowy budynków, ogrodzeń, uwzględniając także ewentualne schody, murki itp. Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do utwardzenia nawierzchni jest kostka brukowa. Zaliczana jest do twardych nawierzchni, które poza pełnieniem funkcji komunikacyjnej, mają stanowić dekoracyjną oprawę dla np. budynku mieszkalnego. Można ją nabyć o różnej grubości, zależnie od przeznaczenia brukowanej nawierzchni. Na drogi, place o dużym obciążeniu (ciężkie samochody) warto korzystać z kostek o grubości 8-10 cm, natomiast na ścieżki w ogrodzie, chodniki, patio wystarczy kostka  grubości 4- 6 cm.

Duże zainteresowanie brukowaniem kostką brukową wynika przede wszystkim z trwałości, odporności na korozję, łatwej dostępności. Poza tym mamy możliwość skorzystania  z różnych kształtów, w bogatej palecie barw. Taka różnorodność sprawia, że kostkę brukową możemy dopasować do każdej aranżacji, niezależnie od zastosowanego stylu. W XIX w królowała kostka granitowa, która jest jednym z najlepszych materiałów brukarskich, odpornych na ścieranie, przebarwienia, wykazującym trwałość na setki lat.

Samo ułożenie kostki brukowej nie jest trudne, wystarczy tylko dostosować się do ogólnych zasad obowiązujących przy tego typu pracach.

W zasadzie możemy wyróżnić trzy podstawowe etapy przy układaniu nawierzchni:

- zapewnienie odpowiedniej podbudowy
- ułożenie krawężnika
- ułożenie kostki brukowej

Stworzenie odpowiedniej podbudowy jest bardzo istotne, gdyż warunkuje trwałość stworzonej nawierzchni, zapobiega pojawieniu się nierówności i obsunięć itp. Podbudowa musi być stabilna i odporna na mróz. Przed rozpoczęciem prac brukarskich należy usunąć wierzchnią warstwę podłoża, uprzednio oznaczając powierzchnię do wykopu sznurkiem i kołkami.


Należy usunąć darń oraz wszelkie nierówności związane z obecnością kamieni, korzeni itp. Głębokość wykopu jest uzależniona od przeznaczenia wybrukowanej nawierzchni. W przypadku dużych nacisków podbudowa powinna mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów grubości. W przypadku ścieżek w ogrodzie wystarczy około 20 cm.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Po oczyszczeniu i wyrównaniu wykopu należy go ubić- zwłaszcza w przypadku luźnego podłoża, i rozpocząć uzupełnianie poszczególnymi warstwami. Szczególne znaczenie ma warstwa nośna, uzyskana z tłucznia bądź grubszego żwiru. W przypadku znaczących obciążeń jej grubość może sięgać nawet 50 cm grubości, a w przypadku niewielkich około 5- 10 cm.

Warstwa powinna być dobrze ubita i już na tym etapie uwzględniamy niewielki spadek nawierzchni, zapewniając odpływ wody. Nachylenie powinno być skierowane zawsze w kierunku przeciwnym do stojących budynków. Na warstwę nośną rozsypuje się warstwę wyrównującą w postaci piasku bądź drobnego żwiru. Warstwę należy wyrównać, uwzględniając nachylenie.

 

Zobacz także: Układanie kostki brukowej - ceny

 

Następnie należy ułożyć krawężnik, a więc ograniczenie brukowanej nawierzchni, będącego jej wykończeniem oraz dekoracyjnym uzupełnieniem. Krawężniki możemy ułożyć na suchym betonie, starając się, aby zostały ułożone w linii prostej. Prace z pewnością ułatwi rozciągnięty i naciągnięty sznur oraz poziomica. Niedbałe ułożenie krawężnika skutkuje nierównościami i utrudnieniami przy brukowaniu właściwej powierzchni.

Na tak przygotowanej podbudowie rozpoczynamy właściwe prace brukarskie.

Przekrój poprzeczny utwardzonej nawierzchni z zastosowaniem podbudowy z przeznaczeniem na niewielkie obciążenia

Przekrój warstw podbudowy kostki  brukowej - niewielkie obciążania

Przekrój poprzeczny utwardzonej nawierzchni z zastosowaniem podbudowy z przeznaczeniem na duże obciążenia

Przekrój warstw podbudowy kostki  brukowej - duże obciążania

Nim rozpoczniemy brukowanie należy jeszcze wybrać odpowiedni wzór, według którego będziemy układać kostkę brukową. W praktyce brukarskiej można wyróżnić kilka uniwersalnych wzorów układania utwardzanych nawierzchni. Do tych wzorów zwanych często wiązaniami czy też deseniami zaliczymy: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz