Układanie kostki brukowej - ceny

Jesteś tutaj:

Układanie kostki brukowej - ceny

3,8/5 (71 ocen)

Kostka brukowa stawia wymagania wobec podłoża. Musi być ono wcześniej odpowiednio przygotowane. Przeprowadza się korytowanie, usuwając rodzimy grunt. Dopiero po tym przechodzi się do wykonania podbudowy. W zależności od przewidywanych obciążeń podbudowy pod kostkę brukową różnią się od siebie.

Wykonanie podbudowy będzie wiązało się bezpośrednio z przewidywanym natężeniem ruchu – a zatem im grubsza podbudowa, tym większy koszt jej wykonania. Przydatny okazuje się tutaj gruz betonowy.


Natężenie ruchu


Wybór rodzaju kostki brukowej musi odnosić się do przewidywalnego natężenia ruchu. Stąd też dobierane są nieco inne grubości kostki brukowej. Dla przykładu: na parkingach układa się kostki brukowe o większej grubości niż kostki, które stanowią warstwę ścieralną chodników czy przydomowych ścieżek. Różnica w grubości może wynosić nawet 4 cm (parking – kostka brukowa o grubości 8 cm, ścieżka – kostka brukowa o grubości 4 cm).

Zatem w związku z widoczną różnicą grubości kostek brukowych warto prześledzić wzrost cenowy w zakresie układania tego rodzaju materiału nawierzchniowego.
 

Nawierzchnia

Grubość kostki brukowej

Orientacyjna cena za 1 m2

 

Drogi,

parkingi,

place postojowe

 

8 cm

około 90 - 130 zł/m2

 

Chodniki

 

6 cm

około 70 - 100 zł/m2

 

Przydomowe alejki

 

4 cm

około 60 - 85 zł/m2

 


Kształty, wzory


Duży wpływ na koszt układania kostki brukowej wywiera także jego kierunek. Oznacza to w praktyce, że znacznie więcej zapłacisz, jeżeli zdecydujesz się na owale, koła czy łuki. W takich przypadkach ułożenie materiału nawierzchniowego jest droższe niż w przypadku kształtów prostych pozbawionych zaokrągleń.

 

Zobacz także: Ile kosztuje m2 kostki brukowej?

 

Ponadto niewątpliwie należy mieć na uwadze fakt, że kostki brukowe różnią się ceną także ze względu na kolor. Zatem inwestycja w kolor czerwony czy grafitowy może znacznie podwyższyć koszty związane z wykonaniem nawierzchni z kostki brukowej. W związku z tym najtańsze rozwiązanie to prosty kształt nawierzchni oraz szary kolor kostki brukowej. W układaniu drobne elementy są bardziej pracochłonne, stąd też większe ceny.

Układanie kostki brukowej - prace wykończeniowe

Układanie kostki brukowej - prace wykończeniowe

Obrzeża, krawężniki


Rozdział pomiędzy nawierzchnią z kostki brukowej, a trawnikiem zapewnią obrzeża. W przypadku podjazdów czy parkingów wbudowuje się krawężniki. Ze względu na to, że montuje się je głębiej – cena ich wbudowania jest dwukrotnie większa niż obrzeży (wykonanie obrzeża na ławie betonowej to koszt rzędu 20 zł/m2).
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz