Betonowa kostka brukowa

Jesteś tutaj:

Betonowa kostka brukowa

3,5/5 (20 ocen)

Czy beton może być piękny? A kostka betonowa w ogrodzie? Wyeliminowanie tego rodzaju materiału z ogrodu czy z tarasu dla wielu z nas jest kwestią oczywistą. Beton wywołuje skojarzenia z szarością, światem pozbawionym barw i natury. Ten mit można oczywiście obalić decydując się na nowoczesne kostki betonowe.


Wytrzymałe nawierzchnie


Nawierzchnie wykonane z kostki betonowej charakteryzuje szereg zalet. Do najważniejszych należą: wytrzymałość oraz trwałość. Ponadto kostki betonowe nie sprawiają problemów w czyszczeniu i pielęgnacji.

Wyroby betonowe do wykonania tego rodzaju nawierzchni powinny spełniać wymagania określone w normach. Chodzi tutaj między innymi o poniższe normy:

• PN-EN 1338: 2005 Betonowa kostka brukowa. Wymagania i metody badań.
• PN-EN 1339: 2005 Betonowe płyty brukowe. Wymagania i metody badań.
• PN-EN 1340: 2004 Krawężniki betonowe. Wymagania i metody badań.

Przed kupnem kostki betonowej należy zwrócić uwagę na mrozoodporność wyrobu. Powinna być ona większa od 150 cykli zamrażania. Niezwykle ważna jest także nasiąkliwość, która nie powinna przekraczać 5%. Dzięki temu kostka betonowa będzie trwała i nie pojawią się przykre niespodzianki podczas nagłych skoków temperatury powietrza.


Grubości


Wybór kostki betonowej to także wybór grubości. Należy dostosować kostkę betonową do jej przeznaczenia, a więc intensywności ruchu i rodzaju pojazdów.

Najczęściej dla przydomowych nawierzchni ogrodowych ścieżek czy placów wybieramy grubość 6 cm. Tego rodzaju kostka betonowa nadaje się również do wykonania nawierzchni podjazdu do garażu.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku obiektów przemysłowych. Nawierzchnia musi spełniać wymogi dla poruszających się po niej pojazdów ciężkich. Dlatego też grubość 6 cm nie będzie tutaj z pewnością grubością wystarczającą. Należy zatem wybrać grubość 10 cm.

Kostka brukowa - betonowa

Kostka brukowa

Kolory i kształty


W celu obalenia mitu szarości i pozbawionego kolorów ogrodu koniecznie należy przejrzeć oferty producentów kostki betonowej. Znajdziemy w nich wcale nie taką ubogą gamę kolorystyczną. Stąd też popularnością cieszą się żółte czy grafitowe kostki betonowe.

Dla ogrodów z drewnianymi altanami poleca się wykonanie ogrodowej ścieżki w odcieniach brązu, pomarańczy czy czerwieni. Możliwości nie ograniczają się wyłącznie do tych wymienionych.

 

Zobacz także: Wymiary kostki brukowej

 

Istotny jest także kształt. Betonowe kostki brukowe mają przeważnie przekrój wielokąta o szerokości 16,5 cm, a wysokości 20 cm. Chętnie stosujemy ponadto przekroje prostokątne lub kwadratowe. Bok kwadratu ma najczęściej wymiar około 20 cm.

Przydomowe królestwo to przede wszystkim łączenie kolorów oraz kształtów. Nie decydujemy się zatem na jeden typ kostki i jeden kolor. Popularne w ostatnim czasie stało się połączenie koloru szarego z żółtym oraz przekroju ośmiokątnego z kwadratowym. Dzięki temu uzyskujemy ciekawą i oryginalnie wykonaną nawierzchnię (naprawdę znacząco odbiegającą od niekorzystnego mitu na temat betonowej kostki brukowej).

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Ceny


Koszt wykonania nawierzchni wiąże się przede wszystkim z ceną palety. Kostka brukowa jest bowiem sprzedawana na palecie. Paleta zawiera do 10 m2 materiału. 1 m2 to koszt około 30 zł. Dla przykładu: w chwili obecnej kostki betonowe koloru brązowego, które imitują starą nawierzchnię to koszt ponad 35 zł/m2. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz