Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek

Jesteś tutaj:

Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek

3/5 (47 ocen)

Kostka brukowa jest na tyle uniwersalnym i elastycznym materiałem, że można z niej tworzyć nie tylko nawierzchnie, ale również bardzo funkcjonalne i atrakcyjne schody zewnętrzne. Projektanci już dawno odkryli jej walory jako alternatywy dla schodów betonowych, z cegły, płytek gresowych czy klinkierowych. Szczególnie efektownie prezentują się schody z takiej samej kostki, jak nawierzchnia podjazdu, tarasu lub chodnika.


Schody z kostki to wyzwanie


Doświadczeni brukarze zdają sobie sprawę, że ułożenie schodów z kostki brukowej wymaga konkretnej wiedzy i umiejętności. Choć skończone dzieło wygląda na prostą układankę, to tak naprawdę powstaje dzięki doświadczeniu i rzetelności ekipy.

Dlaczego schody nie są takie łatwe do zbudowania? Wpływa na to kilka istotnych czynników. Przede wszystkim konieczność pracy na kilku (czasem znacznie więcej) poziomach, co wymaga precyzji i znajomości rzeczy. Niezwykle ważne są również dokładne i stabilne brzegowania, które mają utrzymywać stopnie na właściwym miejscu a przy tym nie utrudniać chodzenia po nich. Należy także racjonalnie dopasować szerokość stopni do rozmiarów wybranej kostki tak, by w miarę możliwości wyeliminować jej przycinanie. Wymóg zachowania pionów, poziomów i odpowiednich spadów także musi mieć podparcie w umiejętnościach, doświadczeniu i precyzji brukarzy. Tu od każdej prawidłowo i stabilnie ułożonej kostki zależy trwałość, bezpieczeństwo i estetyka całych schodów.


Od czego zacząć?


Najlepiej od dokładnych planów, w których pierwszorzędna rolę odgrywa wybór optymalnego materiału na dana inwestycję. W naszym przypadku zachęcamy do rozważenia kostki brukowej jako budulca schodów zewnętrznych, a więc schodów do budynku, na taras, schodów w ogrodzie itp.

Niestety, nie w każdym miejscu da się ułożyć kostkę brukową, co dotyczy również schodów z niej wykonanych. Dlatego warto najpierw skontaktować się z fachowcami, którzy ocenią możliwości danego gruntu oraz to, co należy zrobić, by można na nim było wybudować schody i nawierzchnię z kostki brukowej.

Częstym rozwiązaniem sytuacji zbyt słabego podłoża jest właściwie jego wzmocnienie. Polega ono na wybraniu ziemi do głębokości około 25 cm i wykonaniu w tym „wykopie” podsypki piaskowo-cementowej, a przy bardzo słabym podłożu, podbudowy z suchego betonu, który zagęści i wzmocni grunt, gdzie ma być położona kostka brukowa.

Schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej

Wybór materiałów


Do wybudowania schodów niezbędna jest nie tylko sama kostka brukowa, ale również elementy brzegowe. Nim zdecydujemy się na zakup tych materiałów, najpierw musimy mieć konkretny projekt oraz dokładne wyliczenia dla danego rodzaju materiału. Trzeba zamówić około 10 % więcej kostki i innych materiałów, by w razie potrzeby mieć stosowny zapas. Często bowiem z dokupieniem identycznych elementów bywa duży problem.

Postarajmy się więc o jak najdokładniejsze określenie zapotrzebowania na wybrane materiały. Zadbajmy o ich bezpieczny transport oraz właściwe zmagazynowanie. Postarajmy się, by kostka, z której zbudowane zostaną schody, pasowała do pozostałych nawierzchni na danym terenie.


Układanie schodów


Choć, jak wspomnieliśmy, budowę schodów z kostki brukowej lepiej powierzyć wykwalifikowanym ekipom, to warto przynajmniej w ogólnym zarysie zapoznać się, na czym polega proces ich powstawania.

Zaczyna się od wytyczenia sznurkami miejsca na poszczególne części schodów. Najpierw układane są elementy brzegowe stopni. Każdy z nich musi zostać osadzony na zaprawie murarskiej ewentualnie na wylewce. Specjaliści twierdzą, że najlepiej i najłatwiej osadza się je na suchym bądź półsuchym betonie. Ponieważ są to nośne części schodów, więc muszą być bardzo stabilnie zamocowane. Układając brzegi stopni należy często sprawdzać odległości,  poziom i pion, by na bieżąco korygować pojawiające się błędy, w tym szerokość stopnia oraz jego prawidłowy poziom. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz