Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek

Jesteś tutaj:

Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek

3/5 (47 ocen)

Kiedy zostaną ułożone wszystkie elementy brzegowe, można przejść do etapu  wypełniania schodów wybraną kostką brukową. Jeszcze na etapie planowania schodów, warto ustalić taką głębokość stopni, aby były wielokrotnością szerokości kostki. Nie trzeba będzie wówczas ich docinać, by pasowały. Każdą kostkę należy precyzyjnie umieścić na jej miejscu i dobić gumowym młotkiem, którego zadaniem jest tworzenie równej nawierzchni.

Między poszczególnymi kostkami i elementami brzegowymi tworzą się naturalne szczeliny, które podczas ostatniego etapu robót zostają kilka razy zasypane czystym piaskiem płukanym, następnie zamiecione (tzw. fugowanie) i polane wodą (tzw. szlamowanie). W tych zabiegach chodzi o dokładne wypełnienie przestrzeni i osadzenie w nich piasku na stałe tak, by kostki nie były luźne i w konsekwencji nie przyczyniły się do rozsypania się całych schodów.

Schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej

Jaka powinna być kostka na schody?


Powyżej zostało już zaznaczone, że najlepiej jest do budowy schodów wykorzystać taką samą kostkę, jaka tworzy nawierzchnię podjazdu, chodnika czy tarasu. Na rynku mamy ogromy wybór kostki brukowej. Najbardziej jednak popularne są betonowa i z kamienia naturalnego.

- Kostka betonowa – mamy tutaj bardzo szeroki wachlarz produktów, a w nim kostkę o różnych kolorach, wielkości i strukturze. Może imitować kamień, cegłę czy bruk. Jest ona odporna na duże obciążenia mechaniczne. Klienci nabywają chętniej, niż inne także ze względu na przystępną cenę.

- Kostka z kamienia naturalnego – najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku granit i bazalt, a więc kamienie bardzo twarde, trwałe i nienasiąkające wodą. Czasem wykorzystuje się również kostkę z wapienia i piaskowca, ale nawierzchnie z tych kamieni muszą być odpowiednio impregnowane.

Przy wyborze kostki brukowej do budowy schodów, trzeba też prawidłowo dobrać jej grubość, która w tej sytuacji powinna mieścić się między 4 a 6 cm. Zarówno mniejsze kostki, jak i większe mogą sprawiać problemy już podczas budowy, jak w późniejszej eksploatacji.

Ważny jest także kształt kostki, która w tym przypadku powinna być w miarę prosta. Specjaliści polecają kwadrat, prostokąt, cegiełkę, kość i trapez. Kolor schodów powinien dobrze współgrać z elewacją, aranżacją innych nawierzchni oraz stylu całej posesji.


Ceny


Na koszt powstania schodów z kostki brukowej składa się cena materiałów oraz robocizny. Jeśli chodzi o materiał, to obecnie ceny bruku kształtują się następująco:

- kostka betonowa – 20 – 50 zł/m²

- palisada betonowa – 3 – 6 zł za sztukę

- kostka kamienna – granitowa – 180 – 500 zł/t
                          - bazaltowa – 120 – 620 zł/t

- robocizna – 60 – 100 zł/m²
 

Koniecznie zobacz