Palisada betonowa - mała architektura na obrzeża

Jesteś tutaj:

Palisada betonowa - mała architektura na obrzeża

3,3/5 (88 ocen)

Brak regularnego kształtu nawierzchni znacznie utrudnia ich ogrodzenie za pomocą tradycyjnych obrzeży chodnikowych wykonywanych z betonu. Śmiało można je zastąpić palisadą betonową. Co warto o niej wiedzieć?


Mała architektura


Ogród, skarpa czy wejście przed domem znacznie wpływają na postrzeganie samego domu. Trzeba zatem pomyśleć o architekturze okalającego krajobrazu. Regularne geometryczne kształty dróżek czy ścieżek są coraz chętniej zastępowane nietypowymi rozwiązaniami, które wykorzystują koła czy owale. Zatem zdecydowanie się na tradycyjne obrzeża bardzo często okazuje się niepraktyczne pod względem układania i docinania.

Warto w związku z tym pomyśleć o palisadzie, która nie tylko znacznie ułatwi prace, ale i pomoże uzyskać założony na wstępie efekt. Jedną z chętniej wybieranych palisad jest oczywiście palisada betonowa.


Betonowe inspiracje


Betonowa palisada wbrew pozorom wcale nie musi być szara. Trzeba podkreślić, że wybór palisady betonowej nie ogranicza się jedynie do kształtów, o których wspominamy w dalszej części artykułu. Ciekawie prezentują się palisady betonowe zawierające specjalne pigmenty.

Pigmenty znacząco odmieniają wygląd bardzo wielu elementów betonowych. Stanowią około 3% masy cementowej. Dzięki pigmentom typowa szara betonowa palisada nabiera zupełnie nowych barw. Ożywia zatem ścieżkę czy kwietniki znajdujące się przed posesją. W dużym stopniu to właśnie przyczynia się do nowego postrzegania betonu w zakresie elementów betonowych. Trzeba jednak pamiętać, że kolorowa palisada betonowa jest droższa od szarej.


Rodzaje palisad betonowych


Nie każde ogrodzenie tego typu wykonane z betonu prezentuje się tak samo. Przyczynia się do tego kolor, ale nie tylko. Warto zauważyć, że powszechnie na rynku dostępne są różne rodzaje palisad betonowych, a każde z nich mają nieco odmienne przeznaczenie. Dzięki temu palisada betonowa jest w stanie spełnić wymogi umocnienia czy jedynie ograniczenia zaprojektowanego kwietnika.

Powszechnie wymienia się trzy rodzaje palisad (w zależności od ich przeznaczenia, funkcji):

  • umocnienie nasypu, murek – palisada prostopadłościenna
  • mostek, ograniczenie piaskownicy – palisada pozbawiona typowego kształtu prostopadłościennego, w elementach betonowych pojawiają się wycięcia, które pozwalają na uzyskanie nietypowych ścieżek (popularne koła, łuki czy elipsy)
  • ograniczenie fontanny, niewielkich zbiorników wodnych – podobnie jak powyższe palisady nie mają kształtu prostopadłościanu, dzięki czemu naturalny, owalny kształt chociażby oczka wodnego nie będzie sprawiał kłopotu

Jak zatem widać zastosowanie betonowej palisady w zakresie ogrodowej architektury jest naprawdę spore. Warto zaznaczyć, że funkcje nie ograniczają się wyłącznie do spełniania ról ozdobnych, estetycznych. Rola betonowej palisady okazuje się w praktyce w jeszcze większym stopniu znacząca, czego doskonałym przykładem są niewielkie umocnienia czy wykończenia brzegów oczek wodnych. Wbrew pozorom takie wykończenie nie jest sztuczne, ale naturalnie komponuje się z istniejącym krajobrazem.

Montaż palisady

Montaż palisady

Wymiary


Oprócz tego palisada palisadzie betonowej nie jest równa w dosłownym tego sensie znaczenia. Poza kolorami i funkcjami palisady betonowe różnią się także wymiarami zarówno pod względem wysokości jak i przekrojów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz