Palisada drewniana - natura i estetyka

Jesteś tutaj:

Palisada drewniana - natura i estetyka

3,4/5 (47 ocen)

Drewniane pale dzięki właściwościom surowca i zróżnicowanym wymiarom mają szerokie zastosowanie. Co należy o nich wiedzieć, aby zakup był udany?


Drewno


Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę  na materiał budulcowy. W przypadku palisad wykorzystuje się zazwyczaj drewno iglaste:

  • świerkowe,
  • sosnowe.

 

W praktyce zaleca się, aby materiał pochodził z drzew, których wiek wynosi około 100 lat, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Zalety drewna iglastego nie ograniczają się wyłącznie do stosunkowo niewielkiego ciężaru przy zachowaniu dobrej wytrzymałości mechanicznej. Jego walorem jest także brak problemów związanych z obróbką. To właśnie przyczynia się do tego, że palisady z drewna iglastego są trwałą konstrukcją. Równocześnie nie jest to oznaką braku na rynku palisad z drewna liściastego (najbardziej popularne gatunki  to olcha, brzoza czy akacja). Jednak pomimo dostępności to właśnie drewno iglaste jest uważane za najlepsze.

Powszechnie wiadomo, że palisada drewniana narażona jest zarówno na kontakt z warunkami atmosferycznymi jak i z gruntem. Z tego też względu niezbędna okazuje się impregnacja. Wyróżnia się pięć klas impregnacji. W przypadku drewna przeznaczonego na palisadę impregnację przeprowadza się zgodnie z IV klasą impregnacji.

IV klasa impregnacji – zagrożenie dla drewna stanowią czynniki atmosferyczne oraz kontakt z gruntem lub wodą. Przeprowadzenie impregnacji ma na celu zabezpieczenie palisady przed szkodliwym oddziaływaniem czynników biologicznych oraz fizycznych (np. podmywanie przez wodę).

W zależności od techniki zabezpieczenia drewniane elementy poddaje się impregnacji ciśnieniowej lub zanurzeniowej. Wykorzystuje się środki chromowe lub bezchromowe, które mogą przekształcać tradycyjny kolor palisady. Bardzo często barwa naturalnego drewna zostaje po utrwaleniu impregnatu zmieniona na kolor zielony.

Dostępne na rynku produkty są przeważnie już wcześniej impregnowane. Jednak na indywidualne zamówienie można zakupić surowe wyroby drewniane.
Produkcja


Proces produkcji jest ściśle związany z rodzajem palików lub palisad. Jednak zawsze rozpoczyna się od sortowania asortymentu. Drugim krokiem jest docinanie materiału do określonych wymiarów. W tym celu wykorzystuje się oczywiście pilarki.

Z pewnością niezwykle ważnym etapem jest obtaczanie i frezowanie. Nie zawsze obtaczanie wygląda tak samo. Obtaczanie jest procesem usuwania kory z drewna. Może być całościowe lub częściowe. Częściowe obtaczanie drewna jest korzystne pod względem trwałości. Brak idealnej obróbki skutkuje jednak nierównościami, co niekorzystnie wpływa na efekty wizualne.

Określony sposób produkcji przyczynia się do powstania konkretnego rodzaju palisady drewnianej:

  • fazowane z jednej strony,
  • szpicowane z jednej strony,
  • fazowane ze szpicowaniem.

Słupki palisadowe


Wymiary


Orientacyjne wymiary drewnianych elementów zestawiono w tabeli.

Rodzaj asortymentu

Średnica  [cm]

Długość [cm]

Paliki i pale strugane

3÷5

3÷600

Palisada toczona

8÷20

 

Trzeba zaznaczyć, że podane wymiary są jedynie rozwiązaniami standardowymi. Jednak w praktyce można także zdecydować się  na zamówienie asortymentu o sprecyzowanych przez siebie gabarytach.

Ponadto watro zauważyć, że gotowe wyroby pakowane są na paletach. Zatem im większa będzie średnica pala, tym mniej sztuk zmieści się na jednej palecie.

Zróżnicowanie asortymentu pod względem wymiarowym wynika z bogatego kręgu zastosowań palisady drewnianej.

 

Przeczytaj też: Palisady plastikowe - zalety i wady zastosowania

 


Ceny


To właśnie obróbka, impregnacja oraz wymiary decydują o cenie. Poniżej przedstawiamy szacunkowe ceny wyrobów sosnowych.
 

Wymiary [cm]

Orientacyjna cena za 1 szt.

Ø=4; l=100

około 2 zł

Ø=6; l=50

około 5 zł

Ø=7; l=50

około 3 zł

Ø=8; l=250

około 20 zł

Ø=10; l=100

około 15 zł

 

Zalety i zastosowanie


Palisady drewniane charakteryzują się sporą liczbą zalet, co korzystnie przemawia za ich zastosowaniem nie ograniczającym się wyłącznie do typowego budownictwa. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz