Palisady ogrodowe - szeroki wachlarz zastosowań

Jesteś tutaj:

Palisady ogrodowe - szeroki wachlarz zastosowań

3,5/5 (17 ocen)

Posadzone w ogrodzie kwiaty czy istniejące skalniaki można oddzielić od trawnika. Jak to zrobić? Przydatna okazuje się palisada ogrodowa, która skutecznie pozwoli wyodrębnić części Twojego ogrodu.


Czym jest palisada ogrodowa?


Z pewnością palisady ogrodowe można zaliczyć do szczególnego rodzaju ogrodzenia. Warto przypomnieć, że nie są one odkryciem dnia dzisiejszego. Wywodzą się bowiem ze średniowiecza. W tym okresie pełniły rolę zarówno ogrodzeniową jak i obronną.

Dzisiejsze palisady, które powszechnie pojawiają się w ogrodach różnią się znacząco od tych sprzed lat. Chodzi tutaj zarówno o wielkość, funkcję jak i materiały z jakich się je wykonuje.

Palisada drewniana

Palisada drewniana


Nie tylko drewno…


Wbrew pozorom dzisiejsze palisady ogrodowe nie są wyłącznie wykonywane z drewna. Choć warto zaznaczyć, że drewniane są bardzo popularne. Przyczynia się do tego naturalność drewna, która doskonale współgra z pozostałymi elementami ogrodów.

Drewniane palisady wykonuje się z drewna iglastego. Paliki mają zazwyczaj kształt walca i zróżnicowane średnice (nawet 18 cm). Podobnie jest z ich wysokością – nawet do 200 cm. Trwałość palisadzie zapewnia impregnacja drewnianego materiału. Sprawdzają się nie tylko jako ozdobny element oddzielający, ale także jako podpora dla młodych drzewek (podtrzymują je).

Palisada drewniana daje także możliwość wyboru w zakresie jej koloru. Można zdecydować się na kolor naturalnego drewna lub oliwkowo zielony, który również jest sprawdzonym rozwiązaniem w ogrodzie.


Betonowe


Naprzeciw drewnianym wychodzą betonowe. Palisada z betonu jest bardzo często wykorzystywana w otoczeniu kostki brukowej. Chodzi tutaj oczywiście o wykańczanie ścieżek czy chodników. Popularnie korzysta się także z betonowej w przypadku stopni schodów czy murków oporowych. Należy podkreślić, że zróżnicowane wymiary oraz przekroje poszczególnych elementów pozwalają na dopasowanie rodzaju palisady do funkcji, którą będzie pełniła.

 

Zobacz więcej o: Palisada betonowa


Kamienne


Poza drewnem i betonem można zainwestować także w kamień naturalny. Palisady kamienne są eleganckim rozwiązaniem na lata. Ich zastosowanie podobnie jak tych z drewna czy betonu jest niezwykle szerokie. Bardzo często wykonuje się je z bazaltu lub kamienia indyjskiego. Kamień podobnie jak drewno jest materiałem naturalnym, dzięki czemu zjednuje sobie nieco większe grono zwolenników niż elementy betonowe.

Niewątpliwą zaletą kamiennej palisady jest jej wytrzymałość. Ponadto pozwala na wyeksponowanie krzewów ogrodowych. Decyzja o palisadzie kamiennej powinna uwzględniać także koszty, bowiem w praktyce może się kazać, że ciekawe formy kształtowane przez kamienną palisadę przerosną nasz budżet.

Palisada plastikowa firmy prosperplast

Palisada plastikowa firmy prosperplast


Z tworzyw sztucznych


W ogrodzie wykorzystuje się także tworzywa sztuczne. W związku z tym i palisady produkowane są na szeroką skalę z polipropylenu. Palisady z tworzyw sztucznych charakteryzują się modułową budową. Zazwyczaj zatem nie kupuje się pojedynczych elementów. Modułowa budowa pozwala na szybkie wyznaczenie granic bez specjalistycznych narzędzi. Niewątpliwe mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie jest zatem niezwykle praktyczne. Producenci zapewniają o odporności na niskie temperatury. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz