Palisada betonowa - mała architektura na obrzeża

Jesteś tutaj:

Palisada betonowa - mała architektura na obrzeża

3,3/5 (88 ocen)

Niewątpliwie należy podkreślić fakt, że wysokość palisady nie ogranicza się wyłącznie do kilkunastu centymetrów. Może ona bowiem przekraczać 1m, dzięki czemu nacisk boczny czy zginanie staje się dla konstrukcji betonowej niegroźne. Przekroje palisady zazwyczaj mają kształt prostokąta lub koła. Dla przykładu palisady o przekroju prostokątnym mogą mieć wymiar 18 x 18 cm, natomiast palisady o przekroju koła średnicę równą 20 cm.


Wbudowanie


Z pewnością szczególnej uwagi będzie wymagało ułożenie prefabrykowanych elementów. Troska o właściwe ułożenie palisady zdecydowanie zaowocuje podczas użytkowania. Trzeba bowiem pamiętać, że betonowej palisady nie ochroni się przed działaniem deszczu, śniegu czy wysokich temperatur. Zatem palisada musi być odpowiednio ułożona i wytrzymała. Trwałość rozwiązania będzie uzależniona także od rodzaju gruntów, w których otoczeniu będzie pracowała.

Jak powszechnie wiadomo betonowa palisada musi być ustawiona prostopadle. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z funkcji, którą ma spełniać. Ze względu na lekko stożkową budowę poszczególnych elementów betonowych należy wbudowywać je pojedynczo.

 

Zobacz także: Palisady ogrodowe

 

W celu uzyskania pożądanej stateczności pod betonową palisadę wykonuje się fundament – dzieje się tak w przypadku większych obciążeń (niewielkie obciążenia nie wymagają wykonania dodatkowych obliczeń mających na celu ustalenie wymiarów fundamentu). W przypadku niewielkich obciążeń fundament nie jest zatem konieczny. Zagęszczenie wykopu stanowi zazwyczaj żwir lub kliniec. Trzeba zaznaczyć, że palisadę ustawia się na betonie, który nie jest jeszcze suchy. Klinowanie powinno odbywać się z obu stron.

Niewątpliwie głębokość wbudowywania palisad uzależniona jest od wysokości elementu. Im większa jest wysokość, tym większa musi być głębokość wbudowywania. Ma to na celu zapewnienie stateczności. Zgodnie z tym twierdzeniem wysokość palisady powyżej fundamentu będzie wzrastała.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz