Białe schody? Czy to dobry pomysł? Podpowiadamy

Jesteś tutaj:

Białe schody? Czy to dobry pomysł? Podpowiadamy

3,1/5 (210 ocen)

Białe wnętrze prezentuje się doskonale pod warunkiem, że jest czyste. Czy to samo stwierdzenie można odnieść do białych schodów? A co z ich użytkowaniem?


W jakich wnętrzach?


Biel jest obecna na szeroką skalę w różnego typu aranżacjach. Białe schody doskonale prezentują się w otoczeniu jasnych kamieni czy ceglanych ścian (zróżnicowanych pod względem kolorystycznym). Sprawdzają się zatem w harmonijnych kompozycjach, ale i zestawieniach kontrastowych.

Reprezentantami białych schodów są oczywiście konstrukcje drewniane, betonowe, a także metalowe. Pasują zatem do wnętrz rustykalnych (uzupełnionych drewnianymi elementami) jak i nowoczesnych, przestronnych wypełnionych szkłem, metalem, surowymi tworzywami. Wielokrotnie bowiem charakter poprzemysłowych pomieszczeń podkreślają białe, metalowe schody.

Konstrukcja schodów może być pomalowana na biało w całości lub częściowo. Pierwsze rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku odnawiania schodów drewnianych bądź metalowych. Drugie natomiast odnosi się zarówno do schodów drewnianych jak i betonowych. Stopnie schodów drewnianych bardzo często są wykonane z naturalnego drewna, dzięki czemu odznaczają się od białej konstrukcji i spójnej z nią balustrady. Podobnie wyglądają schody betonowe, gdzie stopnie wykonuje się przeważnie jako drewniane bądź kamienne.

Wymienione powyżej aranżacje są szczególnie lubiane przez Szwedów i Amerykanów.


Schody z białymi podstopnicami


Trzeba podkreślić, że jednymi z najchętniej wybieranych schodów są konstrukcje z białymi podstopnicami. Podstopnice wykonać można chociażby z płyty MDF i pomalować na biało. W przypadku schodów betonowych wykorzystuje się także ozdobne białe tynki. Jednym z pomysłów jest także zastosowanie tapety winylowej, korzystnej pod względem użytkowym – można łatwo i szybko usunąć z niej widniejące zabrudzenia.  Schody scalają w sobie uniwersalność zastosowań, elegancję, a także funkcjonalność.

Zainwestowanie w ten typ schodów z pewnością niesie szereg odczuwalnych plusów. Należy jednak zaznaczyć, że schody z białymi podstopnicami nie są najtańszą propozycją i mogą odchudzić nasz portfel. Ich cena uzależniona jest od rodzaju konstrukcji i zastosowanych materiałów wykończeniowych, a także od konstrukcji samej balustrady.


Użytkowanie


Bogactwo skandynawskiego stylu urządzania wnętrz bazuje na kolorze białym. Jednak pod względem użytkowym warto jedynie zdecydować się na dominowanie koloru białego. W praktyce oznacza to zaplanowanie schodów z białymi podstopnicami, gwarantującymi piękny wygląd schodów (niezaburzony stale zabrudzonymi, jasnymi stopniami). Inwestycja w białą konstrukcję schodów jest niewątpliwie trendem wstępującym na polskie salony.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz