Płyty MDF - materiał o szerokim zastosowaniu

Jesteś tutaj:

Płyty MDF - materiał o szerokim zastosowaniu

3,3/5 (92 ocen)

Uzupełnione naturalnymi włóknami płyty MDF to grupa materiałów, które znajdują zastosowanie przy pracach wykończeniowych. Niewątpliwie cieszą się pozytywnymi opiniami i kształtują zupełnie nowe spojrzenia na tego rodzaju materiały. Co powinieneś wiedzieć o płytach MDF?

Medium Density Fibreboard

Zgodnie ze swoją nazwą płyty MDF są płytami o średniej gęstości. Należą do grupy produktów drewnopochodnych.

Płyty MDF zawierają sprasowane włókna drzewne. Sprasowanie odbywa się pod wpływem działania odpowiedniej wartości ciśnienia i temperatury.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju płyt jest jedna gęstość i skład w przekroju. Odmiennym typem są płyty LDF (Light Density Fibreboard), które wyróżniają się zmniejszoną gęstością (przeciwieństwo płyt MDF).

Nie dziwi fakt, że płyty MDF dzięki swoim właściwościom i naturalnemu obliczu zyskują szereg zwolenników, którzy wykorzystując płyty MDF odmieniają wnętrza swoich domów. Jak? Wykorzystując różne rodzaje płyt MDF.
 

Płyta MDF

Płyta MDF

Rodzaje

Płyty MDF surowe

Ten rodzaj płyt stosuje się zarówno w przemyśle meblowym jak i w przypadku prac wykończeniowych. Znajdują zastosowanie w warunkach suchych.

Płyty MDF surowe mogą być nie tylko wiercone, ale i frezowane. Zatem ich kształtowanie z pewnością nie sprawi większych trudności. To właśnie również ta cecha jak najbardziej korzystnie przemawia za ich zastosowaniem.


Płyty MDF poddane obróbce

Obróbka płyt może przebiegać w różnym zakresie. Dlatego też wyróżnia się trzy podstawowe sposoby obrabiania płyt MDF:
 

 

  • lakierowanie,
  • foliowanie,
  • fornirowanie.


W związku z tak rozbudowanym zakresem obróbki z pewnością można osiągnąć zamierzony efekt. Płyty lakierowane to płyty, które pokrywane są lakierami kryjącymi. W zależności od lakieru płyty różnią się pomiędzy sobą połyskiem. Zazwyczaj są one matowe, półmatowe lub wyróżniają się połyskiem.

W przypadku foliowania wykorzystuje się folie, które są termoplastyczne. Chodzi tutaj oczywiście o folie typu PCV czy PET. Wybór folii nie ogranicza się wyłącznie do jej rodzaju. Korzystać można z folii jednobarwnych jak i tych z nadrukiem, które w ostatnim czasie przeżywają renesans.

Czy wyróżniają się płyty MDF fornirowane? Przede wszystkim naturalnością. Płyty łączy się bowiem z naturalna drewnianą okleiną, która jest bardzo cienka i odzwierciedla piękno drewna. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz