
- 1/4
- Następne
Płyty wykorzystywane podczas wznoszenia domu jak i późniejszego jego wykończenia przysparzają inwestorom niekiedy sporo dylematów. Wybrać płytę MFP? A może lepiej sprawdzi się płyta OSB?
Podobieństwa
Obie płyty charakteryzują pewne podobieństwa, które przyczyniają się do powstania pewnych wątpliwości. Zarówno płyty MFP jak i płyty OSB należą do materiałów drewnopochodnych mających szeroki zakres zastosowań. Chodzi tutaj o ich wykorzystanie nie tylko podczas wznoszenia budynku, ale również późniejszej jego modernizacji. Poza tym zastosowanie może sprowadzać się do typowych prac konstrukcyjnych jak i uzupełniających.
Co ciekawe obróbka płyt przyczynia się do powstania krawędzi prostych lub takich, które umożliwiają połączenia pióro-wpust. Dostępność formatów pozwala na dobór interesujących nas wymiarów - zaczynają się już od około 1,0 m. Można zakupić również płyty większe – o długości boku nawet ponad 5,0 m. Konkurencyjność pojawia się również w przypadku grubości, które zarówno dla jednych jak i drugich płyt są takie same (np. 12 mm, 18 mm, 22 mm).
Różnice
Chociaż tak wiele łączy płyty MFP z płytami OSB (a powyżej wymieniono jedne z najważniejszych podobnych cech) to poszczególne materiały różnią się pomiędzy sobą. Głębsza analiza i bliższe przyjrzenie się pozwala na rozgraniczenie parametrów czy właściwości jednych i drugich. Takie rozpoznanie umożliwia dobranie płyty zgodnie z jej przeznaczeniem, nie zastępując jej inną.
Płyta MFP |
Płyta OSB |
|
|