Płyty OSB - standardowe wymiary i grubość

Jesteś tutaj:

Płyty OSB - standardowe wymiary i grubość

3,3/5 (1133 ocen)

Płyty OSB są materiałami drewnopochodnymi, które na szeroką skalę wykorzystuje się w budownictwie. Ich wymiary znacząco wpływają na zakres zastosowań. Poniżej poznasz standardowe grubości i wymiary płyt OSB, jakie można nabyć w sklepach budowlanych.


Format


Dostępne na rynku budowlanym płyty OSB mają zróżnicowane formaty. Do najbardziej popularnych należą płyty OSB o wymiarach 1250 x 2500 mm. Oprócz nich można wykorzystać także mniejsze gabaryty – 675 x 2500 mm lub 140 x 2500 mm. A co, jeżeli potrzebujemy większych płyt? Wtedy sprawdzą się płyty o wymiarach 2070 x 2800 mm. Naczelni producenci umożliwiają także zakup materiałów drewnopochodnych o niestandardowych wymiarach, które dostosowuje się do indywidualnych zamówień. Wymienia się tutaj następujące wielkości płyt: 5000 x 1250 mm, 5000 x 2550 czy 5000 x 2500.

Należy podkreślić, że płyty OSB są materiałami łatwymi w obróbce. Przycięcie ich do konkretnego wymiaru nie jest zatem ani czasochłonne, ani trudne. Jest to jedna z niewątpliwych zalet tego rodzaju materiałów przeznaczonych do zabudowy.

Chcąc samodzielnie przyciąć płyty można wykorzystać pilarkę ze specjalną tarczą dopasowaną do płyt OSB. Najlepiej, aby tarcza miała dużo zębów.

Jeżeli jednak znamy wymagane wymiary płyt najkorzystniej będzie obciąć płyty w sklepie budowlanym, w którym zostały kupione. W zależności od oferty docięcie będzie wykonane w gratisie lub do naszego rachunku za usługę zostanie doliczone kilkanaście złotych.


Grubość


Nie tylko wymiary płyt OSB mają znaczenie. Niezwykle istotna w praktyce jest grubość. Standardowe grubości płyt zaczynają się od 6 mm, a kończą na 25 mm.

  • 6,0 mm
  • 8,0 mm
  • 10, 0 mm
  • 12,0 mm
  • 15,0 mm
  • 18,0 mm
  • 22,0 mm
  • 25,0 mm

 

Oczywiście najmniej zapłacimy za 1 m2 płyty o grubości 6 mm – około 10 zł. Poza grubością czynnikiem różnicującym jest także typ płyty (frezowana, surowa; wodoodporna). Typ płyty determinuje zatem jej cenę.

Trzeba jednak zauważyć, że to właśnie grubość płyty OSB decyduje o jej przeznaczeniu. Dla przykładu: ściany zewnętrzne obijane płytami OSB wymagają zastosowania grubości 12 mm. Wykorzystanie płyt OSB w przypadku podłóg czy dachów będzie uzależnione od rozstawu – odpowiednio legarów czy krokwi / kratownic.  Oczywiście im większy rozstaw, tym wymagana większa grubość płyt. Wpływ na zastosowanie konkretnego rodzaju płyty wywierają także działające obciążenia czy parametry cieplno-wilgotnościowe.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz