Domy kanadyjskie w Polsce?

Jesteś tutaj:

Domy kanadyjskie w Polsce?

3,5/5 (42 ocen)

Szkieletowa technologia znacznie różni się od tradycyjnego murowania. Konstrukcje szkieletowe są popularne, aczkolwiek Polacy nie są jeszcze w chwili obecnej przekonani do tzw. domów kanadyjskich. Z czego to wynika? Kiedy budowanie kanadyjczyków  w Polsce stanie się bardziej powszechne?

Konstrukcję drewnianego domu kanadyjskiego wykonuje się w systemie szkieletowym. Być może właśnie tutaj zaczynają pojawiać się nasze pierwsze wątpliwości i dlatego wybieramy cegły oraz „technologie mokre”.


Sztuka budowania domów kanadyjskich


Drewno jest materiałem ekologicznym, a wybudowany z drewna dom znacznie lepiej komponuje się z naturą. Skąd zatem nasza niechęć do drewna i popularność cegieł, pustaków i betonów? Przede wszystkim chodzi tutaj o brak przekonania do trwałości tego typu konstrukcji szkieletowej. Drewno stało się materiałem przeznaczonym do budowy obiektów tymczasowych, natomiast tradycyjne murowanie do tzw. „budowania  na lata”.

Podstawowym czynnikiem, który może zmienić tego typu myślenie jest precyzja w budowie domów kanadyjskich. Przede wszystkim chodzi tutaj o trzy aspekty – projekt, materiał i wykonawstwo. Mimo że technologia wykonania jest stosunkowo prosta,  projektanci i wykonawcy powinni mieć duże doświadczenie w zakresie systemów szkieletowych. Drewno do budowy szkieletu kanadyjczyka musi być odpowiednio przygotowane (m.in. suszone do wilgotności 18%, czterostronnie strugane). Jakość drewna i jego wytrzymałość wpływają bezpośrednio na jakość oraz stateczność samego szkieletu.


Niestety Polacy próbują na własną rękę szukać  rozwiązań tańszych od tych, które zaproponował projektant. Przykładem mogą być tutaj stalowe łączniki. W wielu przypadkach są one zastępowane innymi połączeniami poszczególnych elementów konstrukcji. Sztuka budowania domu kanadyjskiego wymaga zatem staranności i odpowiedzialnego podejścia do budowy.

Dom kanadyjski


Etapy budowy


Fundamenty i konstrukcja szkieletu

W Stanach Zjednoczonych popularne są tzw. fundamenty typu „crawl space” (pełzająca przestrzeń). Są to fundamenty ze stropem drewnianym. Standardowo w tym etapie wykonuje się wykop, zbrojenie ław fundamentowych, wylanie ich betonem, wprowadzenie izolacji poziomej oraz murowanie ścian fundamentowych. Ściany fundamentowe izoluje się preparatem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz