Domy drewniane nie tracą na popularności

Jesteś tutaj:

Domy drewniane nie tracą na popularności

3,6/5 (9 ocen)

Domy z drewna buduje się już od Średniowiecza. Na jakiś czas zostały one wyparte przez liczne budynki murowane, ale w ostatnich latach moda na drewniane, ekologiczne domy wraca. Ludzie na nowo docenili ich zalety i z prawdziwą pasją podchodzą do nowoczesnych projektów i technologii budowania pięknych i oryginalnych domów z drewna. Zobaczmy, co wpłynęło na taki tryumfalny powrót na rynek tych zakorzenionych w historii domów.


Typy domów drewnianych


Domy z drewna powstają na kilka różnych sposobów. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są dwa rodzaje, domy z bali i domy szkieletowe,

- Domy z bali – najbardziej związane z naszą tradycją, bo budowane były jeszcze w czasach pierwszych Piastów. Jak nazwa wskazuje, powstają one z dość szerokich bali drewnianych układanych i łączonych jedne na drugich.

- Domy szkieletowe – to domy budowane na schemacie drewnianego stelaża, na którym osadzane są belki oraz inne drewniane elementy konstrukcji.
Oba typy wspaniale prezentują się nie tylko w wiejskich zakątkach, ale również na przedmieściach wielkich miast, gdzie powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych.


Zalety domów z drewna


Są tacy, którzy uważają, że komfort mieszkania w drewnianym domu jest znacznie wyższy od mieszkania w jego murowanym konkurencie. Jako potwierdzenia używają takich argumentów:

- naturalny, bliski człowiekowi surowiec,

- przyjazny mikroklimat we wnętrzu,

- szybka budowa,

- długotrwałość,

- łatwiejszy do remontu,

- możliwość przeniesienia go w inne miejsce,

- estetyka.

Dom drewniany

Dom drewniany
 

Nieliczne wady

 

Domy wybudowane z drewna mają właściwie jeden zasadniczy minus, jest nim niebezpieczeństwo zaatakowania drewna przez szkodniki. Na szczęście w obecnych czasach dysponujemy odpowiednią bronią i wystarczy drewno odpowiednio konserwować i zabezpieczać zarówno przed szkodnikami, jak i oddziaływaniem czynników atmosferycznych (drugi minus), by budynek służył nam przez wiele lat.


Style domów drewnianych


Na naszym terenie możemy obecnie spotkać wiele domów drewnianych w bardzo różnych stylach. I tak na przykład na południu kraju dominują domy z bali powstające na wzór góralski, w centrum i na północy więcej jest domów z bali w stylu mazurskim. Jeśli chodzi o domy powstające w technologii szkieletowej, to tu jest jeszcze więcej podkategorii. Od popularnych domów „kanadyjskich”, przez skandynawskie, szwajcarskie, aż po włoskie. Firm oferujących tak bogaty wybór jest mnóstwo, więc osoby zdecydowane na postawienie drewnianego domu mają naprawdę w czym wybierać.


Budowa drewnianego domu z bali

Budowa drewnianego domu

Pamiętaj o konserwacji!


Drewniane domy będą służyły przez wiele lat, ale muszą być odpowiednio zabezpieczane. Bez odpowiedniej konserwacji, będą niszczone przez deszcze, mróz, upały i szkodniki. Aby tego uniknąć, należy drewno przede wszystkim impregnować odpowiednimi preparatami. Impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna, integrują się z nią i nie pozwalają na wnikanie weń wilgoci, grzybów, pleśni czy korników. Takie zabiegi trzeba powtarzać co kilka lat.

Koniecznie zobacz