Domy parterowe - czy warto budować?

Jesteś tutaj:

Domy parterowe - czy warto budować?

3,1/5 (45 ocen)
Dom

Domy parterowe mają specyficzny urok. Wydają się takie kameralne, skromne, wtulone w otoczenie. Polacy znacznie chętniej wybierają domy wielopoziomowe lub chociaż takie z użytkowym poddaszem, a domy parterowe wciąż pojawiają się sporadycznie. Tymczasem taki rodzaj budownictwa jednorodzinnego ma sporo zalet. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy zalety i wady parterowych domów.


Atuty domów parterowych


Do niezaprzeczalnych zalet tego typu domów zalicza się:

- Koszt budowy i eksploatacji – mniejsze nakłady na stropy, gdyż wystarczą lekkie drewniane. Oszczędza się też na schodach, które dużo kosztują i zabierają sporo przestrzeni użytkowej.

- Wkomponowanie w otoczenie – takie domy są jakby bliżej ogrodu, sadu, podwórka. We wnętrzu w każdym pomieszczeniu jest to odczuwalne, co wnosi korzystny klimat we wnętrzu.

- Otwarta przestrzeń – nowoczesne projekty niemal w doskonały sposób potrafią wykorzystać tę zaletę domów parterowych. Architekci wnętrz prześcigają się w atrakcyjnych aranżacjach takich wnętrz wykorzystując do tego przepierzenia, luksfery, meble i ozdobne rośliny. Życie w parterowym domu toczy się w sposób bardziej zintegrowany dla jego mieszkańców. Wspólnota przestrzeni sprzyja częstszym i naturalnym kontaktom.

- Przyjazne dla małych dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych – brak konieczności wspinania się na wyższe poziomy, bardzo ułatwia życie rodzin z małymi dziećmi, dla których schody są ogromnym zagrożeniem. Także starsi i niepełnosprawni (ruchowo i niewidomi) lepiej funkcjonują w przestrzeniach, gdzie napotykają mniej barier, a do takich zalicza się schody.

- Lepsza izolacja akustyczna – pomieszczenia są od siebie oddalone w poziomie, a nie znajdują się jedne nad drugimi, co znacznie wycisza ewentualne odgłosy dobiegające na przykład z pokoju nastolatka czy osoby grającej na jakimś instrumencie (perkusji, trąbce itp.).

 

Dom parterowy

Dom parterowy
 

Minusy


Ponieważ nie ma, praktycznie, rzeczy doskonałych, także i domy parterowe mają swoje wady. Do najpoważniejszych należą:

- Większe nakłady na ogrzewanie – znaczne straty ciepła wynikają tu z większych powierzchni.

- Rozbudowana komunikacja – czyli odpowiednie korytarze doprowadzające do kolejnych pomieszczeń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz