Domy nowoczesne - rozstanie z tradycją?

Jesteś tutaj:

Domy nowoczesne - rozstanie z tradycją?

3,2/5 (26 ocen)
Dom

Nowoczesność, czy tego chcemy, czy nie, wkracza we wszystkie dziedziny życia. Narzuca nowy punkt widzenia, nowe potrzeby i oczekiwania. Nie omija to również kwestii budownictwa. Tym bardziej, że nowe technologie pozwalają projektantom na coraz śmielsze pomysły, które stają się obecnie możliwe do zrealizowania. Jeśli chodzi o hasło „domu nowoczesnego”, to kryje się za nim dość szeroka gama rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się, w czym nowoczesność przejawia się biorąc pod uwagę zewnętrzny wygląd domu.


Wyznaczniki nowoczesności w budownictwie


Aby móc sklasyfikować jakikolwiek budynek jako nowoczesny, trzeba mieć punkt odniesienia, a więc normy, które decydują na korzyść takiej klasyfikacji. Dlatego spróbujemy w kilku słowach określić, jakie wspólne cechy posiadają domy zaliczane do stylu nowoczesnego. Do najważniejszych wyznaczników należą:

- minimalizm w formie i zdobnictwie,

- koncentracja na precyzyjnym wykonaniu wszelkich detali architektonicznych,

- prostota bryły budynku,

- unikanie symetrii, trzymania się osi,

- eksperymenty i zabawa prostą formą,

- liczne przeszklenia,

- różnej wielkości okna i drzwi,

- inteligentne oświetlenie,

- otwarcie na naturę,

- czasem całkowite odejście od kanonów budownictwa na rzecz pełnej oryginalności (domy w bajkowych, fantastycznych lub nietypowych kształtach i bryłach).

Dom nowoczesny

Dom nowoczesny

Architektura nowoczesnego domu


Nowoczesne technologie pozwalają architektom i projektantom na odważne podchodzenie do kreowania nowych budynków. Jak nigdy dotąd mają oni możliwości eksperymentowania z kształtem, formą, układem, materiałem i otoczeniem danego budynku. Nie znaczy to, że całkowicie „odlatują” projektując konkretny dom, ale raczej chodzi o to, że mogą czuć się wolni w doborze niezbędnych elementów.

Domy, które określa się mianem nowoczesnych charakteryzują się szczególną harmonią pomiędzy daniem wodzy fantazji a racjonalnym, ekonomicznym i ekologicznym podejściem do architektury. Prawdopodobnie z tych powodów takie domy są proste w swoich bryłach, lekkie pod względem konstrukcji, otwarte na otoczenie (liczne i duże przeszklenia). Brakuje w nich zbędnych dekoracji i bezużytecznych detali.

Ich elegancja zbudowana jest na umiejętnym doborze materiałów, częstych kontrastowych zestawieniach kolorystycznych, funkcjonalnemu oświetleniu i otwarciu na otoczeniu (wielkoformatowe przeszklenia). Właściciele takich budynków już nie inwestują w zbędne dekoracje, ale chętniej kierują się ku zamontowaniu na przykład kolektorów słonecznych, odpowiedniej izolacji czy wysokiej jakości zabezpieczeniom antywłamaniowym.

 

Materiały


Kiedyś architekci i budowniczy byli ograniczeni jedynie do materiałów, jakie oferowała im pobliska natura, więc wznosili domy z rodzimych gatunków drewna, lokalnego kamienia, cegieł z gliny, jaką dawała ziemia. Dziś bez większego trudu można sprowadzać wszystkie gatunki egzotycznych drzew, kamieni z dalekich rejonów, a do tego dochodzą różne nowe tworzywa, jakie wykorzystuje się w budownictwie, w tym niezwykle twarde i odporne szkło hartowane.

Nowoczesne rozwiązania widać zarówno w materiałach, z jakich powstają ściany, okna, drzwi, a także dachy, rynny oraz inne elementy niezbędne w budownictwie. Dzięki temu nowe domy są energooszczędne, bezpieczne, trwałe i estetyczne.

Dom nowoczesny

Dom nowoczesny

Technologie


Nowe technologie nie tylko przyczyniają się do produkcji wysokiej jakości materiałów budowlanych, ale również do aranżowania systemów domów inteligentnych. Domów, w których wiele funkcji jest zautomatyzowana i zintegrowana ze sobą, co ma kapitalny wpływ na wygodniejsze sterowanie różnymi urządzeniami, kontrolowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynków, łatwiejszy i bezpieczniejszy wjazd i wyjazd z posesji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz