
- 1/3
- Następne
Elewacja domu, to – jak możemy przeczytać w Wikipedii – zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami, lico budynku. Skoro więc jest „licem budynku”, powinna być odpowiednio reprezentacyjna, czyli odpowiednio zaprojektowana, fachowo wykonana i utrzymywana w dobrej kondycji podczas eksploatacji. Obecnie mamy wiele udogodnień, które pozwalają na stawianie pięknych i trwałych elewacji.
Jak się do tego zabrać?
Jako uzupełnienie teoretyczne dodajemy, że elewacje określa się w zależności od jej usytuowania. I tak mamy frontową, tylną, boczną i – jeśli przy domu jest ogród – ogrodową. Jest ona zawsze częścią całego projektu i zazwyczaj z pakietem dokumentacji dotyczącej nowego budynku dostaje się również warianty wykończenia, a nich propozycję co do elewacji.
Sposób wykończenia konkretnego budynku powinien brać pod uwagę między innymi:
- pasować do bryły budynku,
- komponować się z jego otoczeniem,
- spełniać wymogi zagospodarowania przestrzennego (np. kamienica w centrum miasta),
- mieścić się w budżecie,
- spełniać wymogi techniczne.
Elewacja domu
Najczęściej spotykane typy elewacji w Polsce
W naszym regionie, jeśli to prześledzimy, wybiera się kilka rodzajów elewacji. Należą do nich elewacja, drewniana, kamienna, ze szkła, z betonu architektonicznego oraz elewacje z cegieł i bloczków.
Elewacje drewniane – jedne z najstarszych. Charakteryzują się wytrzymałością, lekkością i naturalnością. Nawiązują do tradycji i są bardzo dekoracyjne.
Elewacje kamienne - pojawiły się u nas dość niedawno i są coraz chętniej stosowane. Kamień jest tu ceniony ze względu na swoje wyjątkowe piękno, trwałość i duże możliwości obróbki. Najczęściej wykorzystuje się piaskowiec, marmury, granity i sjenity.
Elewacje ze szkła – co prawda częściej spotyka się je w budynkach firmowych czy użyteczności publicznej, niż mieszkalnych, ale i w tych ostatnich pojawiają się raz na jakiś czas. Wnoszą powiew nowoczesności. Łatwo je utrzymać w czystości, są wodoodporne, trwałe i wytrzymałe. Maję też dobrą izolację termiczną i akustyczną, zapewniają również bezpieczeństwo pożarowe, a nade wszystko dają projektantom ogromne możliwości kształtowania ich bryły. czytaj dalej...