Podpowiadamy jak i gdzie zastosować chudy beton

Jesteś tutaj:

Podpowiadamy jak i gdzie zastosować chudy beton

3,2/5 (27 ocen)

Chudy beton to nic innego jak warstwa pełniąca funkcję podkładu i wyrównania. Pomimo tego, że przypisuje się jej stosunkowo małą wytrzymałość znajduje szerokie zastosowanie na placu budowy.


Cechy chudego betonu


Jednym z podstawowych wyróżników chudego betonu na tle innych rodzajów mieszanek jest niewielka ilość składnika cementowego (typowy zwykły beton zawiera go około 3 razy więcej niż beton chudy). Już sama nazwa sugeruje, że zastosowanie betonu chudego nie sprowadza się z pewnością do wykonania grubych, nośnych warstw. Warto z niego zrezygnować w przypadku wykonywania elementów konstrukcyjnych takich jak  schody. Coraz częściej o tym informują budujących eksperci.

Jak już wspomniano na początku chudy beton ma małą wytrzymałość na ściskanie. W praktyce do klasy chudego betonu zalicza się klasę C8/10, która odpowiada dawnej klasie B10. Chudy beton wcale nie musi być zamawiany w betoniarni, a wręcz przeciwnie - można wyprodukować go bezpośrednio w betoniarce na placu budowy. Trzeba podkreślić, że wtedy jest on znacznie tańszy, co stanowi niewątpliwą zaletę takiego wytworzenia.


Rodzaj i ilość składników


Powszechnie wiadomo, że aby beton właściwie spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio przygotowany. W związku z tym niezbędne okazuje się zaprojektowanie składu i ilości poszczególnych składników mieszanki betonowej. Zasadniczo można powiedzieć, że chodzi tutaj o cement, kruszywo i wodę. Połączenie tych składników nie gwarantuje jednak uzyskania określonych parametrów betonu. Przygotowując każdy rodzaj betonu trzeba uwzględnić jakość składników oraz ich ilość.

Po przeprowadzeniu określonych badań betonu można przyjąć następujące proporcje w celu otrzymania chudziaka.

Nazwa składnika

Ilość w kg na 1 m3

Receptura nr 1

Receptura nr 2

cement

190

150

żwir

1230

1400

piasek

840

650

woda

150

190

 

Za 1 m3 betonu chudego średnio płaci się około 250 zł. Najtańsze receptury przyczyniają się do powstania kosztu na poziomie 170 zł.


Przeznaczenie


Chudziak najczęściej znajduje zastosowanie jako wylewka. Sprawdza się ona nie tylko w przypadku podłóg czy tarasów. Zapewnia stabilizowanie podłoża, dzięki czemu okazuje się przydatna przed wykonaniem żelbetowych ław fundamentowych. Podbudowa ma przeważnie około 10 cm. Pomimo funkcji podkładowej nie należy rezygnować z dobrej jakości chudego betonu.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz