Osuszanie fundamentów - kiedy i w jaki sposób pozbyć się wilgoci?

Jesteś tutaj:

Osuszanie fundamentów - kiedy i w jaki sposób pozbyć się wilgoci?

3,3/5 (117 ocen)

Mokre fundamenty nie są wyłącznie problemem powodzian. Zmagają się z nim także właściciele starych kamienic, ale i nowych budynków. Co jest przyczyną? Jak skutecznie osuszyć fundamenty? Czy takie działanie przyniesie pożądane skutki?


Kiedy decyzja o osuszaniu?


Konieczność osuszania murów i fundamentów jest zazwyczaj konsekwencją powstających i odczuwalnych niedogodności. Uwzględnić można tutaj nie tylko samą wilgotność muru, ale i zmienioną barwę elewacji czy widniejący już grzyb. Dostrzegalne przez mieszkańców skutki braku suchych fundamentów zmuszają do podjęcia konkretnych działań. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, gdyż odwlekanie decyzji w czasie czasami ogranicza przeprowadzenie konkretnego typu osuszania i przyczynia się do późniejszego wzrostu kosztów zabiegu, a przecież nie na tym zależy mieszkańcom.


Badania


Technologia prac renowacyjno-osuszających wymaga przeprowadzenia wcześniejszych badań. Na ich podstawie precyzuje się przyczyny zawilgocenia fundamentów i murów, a także dobiera się metodę osuszania adekwatną do istniejącego stanu budynku.

Przeważnie mokre fundamenty ściśle powiązane są zarówno z wodą gruntową (jej podnoszącym się poziomem i podmywaniem) jak i z intensywnymi opadami, wymagającymi skutecznego odprowadzenia poza obręb budynku. Niekiedy również konieczność osuszania fundamentów jest wynikiem nieprawidłowo wykonanej izolacji poziomej bądź pionowej.
Zdolność przemieszczania się wody w murze niekorzystnie oddziałuje na wyższe kondygnacje budynku – wszystko zaczyna się bowiem od wilgoci w piwnicy, dopiero później pojawia się ona na ścianach parteru czy piętra (nie jest to jednak proces stosunkowo długi, dlatego trzeba odpowiednio wcześnie przedsięwziąć właściwe środki). Taką wędrówkę wody będzie ułatwiało zimne i wychłodzone mieszkanie. Stosowanie tymczasowych rozwiązań zapobiegających wilgoci nie przyniesie rezultatów, kiedy mury będą zbyt mokre. Skąd wiadomo jaki poziom zawilgocenia odpowiada danemu elementowi konstrukcyjnemu?

Wiedzę na ten temat posiadają oczywiście specjaliści, którzy na podstawie pobranych próbek z muru ustalą istniejący poziom wilgotności. Coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu nie ma konieczności ingerencji w strukturę muru. Przy przekroczeniu poziomu wilgotności 8% trzeba podjąć działania osuszające. Warto wiedzieć, że już 5% poziom zawilgocenia stanowi zagrożenie dla konstrukcji budynku.

Stopień zawilgocenia

Charakterystyka

 2,5%

Mur suchy

brak wymogu osuszania

2,5% - 5,0%

Mur lekko zawilgocony

konieczność poprawy wentylacji

konieczność cyklicznego kontrolowania poziomu zawilgocenia

(po okresie półrocznym stwierdzenie tendencji spadkowej, stałej lub wzrostowej)

8,0% - 10 %

Mur silnie zawilgocony

konieczność przeprowadzenia osuszania w jak najszybszym czasie

12%

Mur mokry

stan typowy po katastrofach powodziowych

konieczność przeprowadzenia jak najszybszego osuszania bez odkładania go w czasie

 

Metody


Osuszanie fundamentów nie wymaga wyłącznie inwestycji pieniężnej, ale i czasowej. Zasadniczo metody można podzielić na ingerujące bezpośrednio w konstrukcję muru, czyli metody inwazyjne oraz metody bezinwazyjne. Przykładem metody inwazyjnej jest przede wszystkim odkopanie fundamentów, które pod wpływem działania sprzyjających warunków atmosferycznych (słońce, wiatr) zostaną osuszone. Jednak metoda naturalna w praktyce nie wiąże się wyłącznie z odcinkowym odkopaniem zawilgoconych bądź mokrych fundamentów. Przeważnie pojawia się konieczność wykonania nowej izolacji pionowej i poziomej. Tego rodzaju metody osuszania fundamentów nie należą do najłatwiejszych w wykonaniu (szczególnie chodzi o izolację poziomą), ponadto są czasochłonne. Zagrożenie stanowią również zmienne warunki atmosferyczne, które niekorzystnie wpływają na proces osuszania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz