Dowiedz się, jak ważna jest izolacja pionowa fundamentów

Jesteś tutaj:

Dowiedz się, jak ważna jest izolacja pionowa fundamentów

3,4/5 (17 ocen)

Zarówno izolacja pozioma jak i pionowa świadczą o niepodważalnej wartości zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią. Taka ochrona wywiera bowiem odczuwalny wpływ podczas późniejszej eksploatacji budynku. Co należy wiedzieć o pionowej hydroizolacji fundamentów?


Zadania izolacji pionowej


Woda i wilgoć to tak duże zagrożenia dla fundamentów, że wymagana jest ochrona  ław fundamentowych (izolacja pozioma) oraz ścian fundamentowych (izolacja pionowa). Cała konstrukcja fundamentu powinna zatem gwarantować brak bezpośredniego kontaktu z wodą gruntową.

Podstawowym zadaniem izolacji pionowej jest oczywiście (jak wskazuje nazwa) zabezpieczenie pionowej części konstrukcji fundamentów, czyli ścian. Wbrew pozorom nie jest to działanie zapobiegawcze, ale konieczne podczas prac, których celem jest ochrona fundamentów przed wilgocią.


Brak lub nieodpowiednia izolacja pionowa


Niewłaściwie zaizolowane ściany niosą za sobą szereg niekorzystnych skutków. Oddziaływanie wody gruntowej i wilgoci znacząco wpływa na obniżenie wytrzymałości ścian fundamentowych. Brak należytego przekazywania obciążeń na podłoże gruntowe może skutkować katastrofą budowlaną. Bagatelizowanie roli hydroizolacji pionowej nie jest zatem wskazane.

Oprócz właściwości wytrzymałościowych warto pomyśleć również o czystości ścian fundamentowych. Widoczne zabrudzenia i zawilgocenie z pewnością są skutkiem nieprawidłowego wykonania izolacji pionowej fundamentów. Nie jest to wyłącznie aspekt estetyki zewnętrznej. Podwyższona wilgoć jest bowiem odczuwalna w samej piwnicy. W przypadku braku ingerencji kolejnymi negatywnymi skutkami mogą być widoczna na ścianach piwnicy pleśń czy grzyb, a przecież nikomu nie zależy na takim pomieszczeniu (jest wręcz przeciwnie).


Kolejność prac


Nie tylko materiał do wykonania fundamentów, ale także typ izolacji jest określany w projekcie. To właśnie w nim znajdują się również informacje dotyczące kolejności wykonania poszczególnych robót.

Jako pierwszą wykonuje się izolację poziomą ław fundamentowych. Zatem drugą w kolejności jest izolacja pionowa. Bezpośrednie wykonanie izolacji na ścianie fundamentowej nie zawsze jest możliwe. W takich przypadkach zastosowanie znajdują specjalne warstwy wyrównawcze (np. cementowe z zaprawy tynkarskiej). Ponadto w zależności od wskazanego materiału izolacyjnego w projekcie niekiedy niezbędne okazuje się zagruntowanie ścian. Dzięki temu materiały izolacyjne będą lepiej przylegały do ścian fundamentowych.

Warto podkreślić, że wykonanie skutecznej izolacji pionowej związane jest zazwyczaj z koniecznością układania jej na suchym podłożu (wyjątek stanowi specjalna masa hydroizolacyjna). Dlatego też stare budynki mogą wymagać wcześniejszego osuszenia fundamentów, co wiąże się z ich odkopaniem. Czynne budynki muszą być oczywiście wcześniej odpowiednio oznakowane, a wykopy zabezpieczone (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Jednym z najczęściej pojawiających się zagrożeń jest bowiem osuwający się grunt.

Usunięcie luźnego tynku i osuszenie murów umożliwia równomierne wykonanie izolacji pionowej. Trzeba mieć na uwadze, że niekiedy dodatkowo wymagany jest również drenaż. Izolacja pionowa może być wykonywana wyłącznie jako warstwa zewnętrzna lub w uzasadnionych przypadkach również jako warstwa wewnętrzna.


Rodzaje izolacji pionowych

 

Typ izolacji pionowej fundamentu

Charakterystyka

Lekka

 

Izolacja lekka przeznaczona jest przede wszystkim dla fundamentów budynków posadowionych na gruntach piaszczystych. Tego rodzaju grunty charakteryzują się bowiem łatwą przepuszczalnością. Oprócz tego stosuje się ją, kiedy zwierciadło wody gruntowej znajduje się poniżej poziomu fundamentów. Rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla budynków pozbawionych części podpiwniczonych.

Izolacja lekka stanowi zabezpieczenie ścian fundamentowych przed wodą gruntową jak i opadową.

Przykładami izolacji lekkich fundamentów są masy bitumiczne i mineralne zaprawy wodoszczelne.

 

Średnia

 

Izolacja typu średniego  przeznaczona jest dla fundamentów budynków posadowionych na gruntach, które wykazują trudniejszą przepuszczalność wody (np. glina). Ponadto zmienny poziom wody gruntowej również przyczynia się do konieczności zastosowania średniej izolacji (izolacja typu lekkiego okazałaby się niewystarczająca).

Izolacja średnia stanowi zabezpieczenie ścian fundamentowych przed wodą gruntową  i opadową. Zazwyczaj wymaga dodatkowego wykonania drenażu opaskowego.

Jako izolację typu średniego wykorzystuje się zazwyczaj papy i masy hydroizolacyjne, a także folie.

 

Ciężka

 

Izolacja typu ciężkiego wykonywana jest w przypadku najtrudniejszych warunków gruntowo-wodnych. Fundamenty budynku znajdują się powyżej zwierciadła wody gruntowej. Przypadkami, w których należy zastosować izolację typu ciężkiego są cykliczne zalewania fundamentów i występowanie tzw. wody naporowej (woda napiera pod ciśnieniem na fundament).

Wymagana jest wodoszczelność  ścian i podłogi pomieszczeń piwnicy.

Zastosowanie znajdują wielowarstwowe izolacje wykonane z papy. Oprócz nich wykorzystuje się także folie czy specjalne żywice syntetyczne.

Interesującym i wartym uwagi typem izolacji ciężkiej jest wykonanie specjalnej wanny z betonu wodoszczelnego

(dopiero po jej zewnętrznej stronie układa się dodatkowe zabezpieczenie w postaci papy).

 

 

Wykonanie hydroizolacji pionowej lekkiej sprawia najmniej trudności. Pomimo tego KAŻDĄ z wymienionych typów izolacji należy wykonać z jak największą starannością.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz