Siatka zbrojeniowa do wylewek - co warto o niej wiedzieć?

Jesteś tutaj:

Siatka zbrojeniowa do wylewek - co warto o niej wiedzieć?

3,3/5 (139 ocen)

Chcąc  zminimalizować grubość wylewki pod posadzkę należy pomyśleć o zbrojeniu. Można zdecydować się na zbrojenie włóknami polipropylenowymi lub typową siatkę. Jakie korzyści przynosi zastosowanie drugiego rodzaju wzmocnienia?


Rola siatki zbrojeniowej


Wykorzystanie stalowych siatek zbrojeniowych nie przyczynia się wyłącznie do zmiany grubości betonowej wylewki. Zasadniczo siatki zapobiegają skurczom i zwiększają wytrzymałość betonowego podłoża. Staje się ono zatem bardziej trwałe i funkcjonalne pod względem użytkowym. Dzieje się tak dlatego, ponieważ korzystniej rozkładają się powstające siły wewnętrzne. Skutkami nieodpowiedniego ułożenia zbrojenia lub jego braku są widoczne pęknięcia czy rysy. Dostrzega się je przede wszystkim jako wynik działań zmiennych temperatur i wilgotności. Siatka zbrojeniowa zmniejsza zatem szczeliny skurczowe.

Z tych względów stalowe siatki nie znajdują zastosowania wyłącznie jako materiały wzmacniające do wylewek cementowych wykonywanych w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Są one popularne również w wielu innych gałęziach budownictwa (np. zbrojenie nawierzchni drogowych). Jednak średnice i gatunek stali muszą być oczywiście dopasowane do założonych wcześniej warunków pracy zbrojenia.


Etapowanie


Zbrojenie siatką jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych warstw podłogi. W przypadku podłóg znajdujących się na gruncie należy najpierw zatroszczyć się o płytę betonową, izolację, a dopiero potem o siatkę zbrojeniową. Układa się ją bowiem na warstwie izolacyjnej (izolację cieplną wykonuje się ze styropianu lub z wełny mineralnej). Podczas prac zbrojeniowych należy wykorzystać tzw. podkłady dystansowe, dzięki którym siatka będzie znajdowała się nad izolacją, a równocześnie będzie zatopiona w betonie. Zaleca się takie ułożenie stalowego zbrojenia, aby znajdowało się ono w połowie przewidzianej wysokości warstwy wylewki.


Przegląd cenowy


Dostępne na rynku budowlanym siatki zbrojeniowe różnią się pomiędzy sobą. Zasadniczo do wylewek wykorzystuje się te o wymiarach oczek 100 x 100 mm lub 150 x 150 mm. Standardowo średnica prętów zbrojeniowych nie przekracza 5 mm. Wymiary oczek i prętów siatki powinny być dopasowane do założonego obciążenia.
 

Przykładowe zbrojenie

Orientacyjna cena

 

Format: 1,0 x 2,0 m

Oczko: 15 x 15 cm

Średnica drutu moletowanego: 2 mm

 

4,0 zł/ szt.

 

Format: 1,20 x 2,40 m

Oczko: 15 x 15 cm

Średnica drutu żebrowanego: 4 mm

 

18 zł/szt.

 

Format: 1,20 x 2,40 m

Oczko: 15 x 15 cm

Średnica drutu żebrowanego: 5 mm

 

28 zł/szt.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz