Domy bliźniaki i szeregowe

Jesteś tutaj:

Domy bliźniaki i szeregowe

3,4/5 (11 ocen)
Dom

Pragnienie posiadania domu z ogródkiem jest ogromne? Jeżeli tak to wcale nie musimy od razu decydować się na dom jednorodzinny. Ciekawą i wartą uwagi alternatywą są domy o zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Zabudowa bliźniacza coraz częściej wypiera tradycyjne domy jednorodzinne. Dlaczego?


Popularność zabudowy bliźniaczej


Tego typu zabudowa jest bardzo chętnie promowana przez obecnych developerów. Zabudowa bliźniacza jest bowiem znacznie bardziej atrakcyjna od znanego przez wielu z nas mieszkania ulokowanego w bloku.

Domy bliźniaki są zatem promowane w porównaniu z tradycyjnymi domami jednorodzinnymi jako rozwiązania tańsze i znacznie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym.

Jeżeli natomiast chodzi o porównanie z tradycyjnym mieszkaniem w bloku dają znacznie większą niezależność i możliwość kształtowania przestrzeni wokół siebie. Przyciągają naszą uwagę również pasy zieleni, dzięki którym mamy ogródek i miejsce, w którym możemy po prostu wypocząć po pracy.


Projekt


Decydując się na zamieszkanie w zabudowie bliźniaczej nie można pominąć jakże ważnego kroku jakim jest wybór projektu. Domy bliźniaki są zazwyczaj projektowane z myślą o działkach wąskich. Takie rozwiązanie jest bowiem ekonomiczne. Trzeba pamiętać, że sąsiadujące ze sobą domy zabudowy bliźniaczej znacznie ograniczają powierzchnię działki. Dlaczego? Wynika to z odległości, które muszą być zachowane pomiędzy budynkiem, a granicą działki. Wspólna ściana znacznie ogranicza dodatkowe odległości jakie musielibyśmy stworzyć w przypadku domu jednorodzinnego.


Przeważnie, choć nie zawsze, projekty domów bliźniaczych to projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym. W związku z tym powierzchnia użytkowa  w tego typu zabudowie nie jest spora.

Jeżeli natomiast chodzi o bryłę samego budynku to zazwyczaj sprowadza się ona do prostopadłościanu lub sześcianu, bez zbędnych detali. Celem zabudowy bliźniaczej jest bowiem dbanie o ład przestrzenny, który można osiągnąć dzięki takiej bryle. Pomimo tego forma jest wyrazista i doskonale komponuje się z otaczającą przestrzenią. Zabudowy bliźniacze sprawdzają się zatem w uporządkowanym otoczeniu jak i w otoczeniu pozbawionym harmonii i ładu.

Domy bliźniaki

Domy bliźniaki

O czym trzeba pamiętać?


W zabudowie bliźniaczej jak i w mieszkaniu w bloku rola sąsiadów jest niezwykle ważna. Poczucie bezpieczeństwa i komfortu przebywania w domu są odczuwalne, gdy wokół nas są godni zaufania ludzie. W związku z tym warto wcześniej wiedzieć, kto będzie naszym sąsiadem. W zabudowach developerskich będzie to trudne do ustalenia, ale w przypadku projektów indywidualnych warto przemyśleć decyzję.

Trzeba jednak zaznaczyć, że domy bliźniaki to domy znacznie bardziej wygodne i komfortowe w użytkowaniu niż domy wielopokoleniowe. Decydując się zatem na budowę rodzinną z pewnością lepiej wybrać projekt zabudowy bliźniaczej niż projekt domu jednorodzinnego, wielopokoleniowego.

Nowoczesny dom - bliźniak

Nowoczesny dom - bliźniak czytaj dalej...

Koniecznie zobacz