Domy bliźniaki i szeregowe

Jesteś tutaj:

Domy bliźniaki i szeregowe

3,4/5 (11 ocen)
Dom

Co zatem może przysporzyć problemów? Przede wszystkim nieprawidłowe zaprojektowanie i wykonanie ściany styku. Należy zwrócić na nią uwagę przed przystąpieniem do prac. Zaleca się, aby wykonywać ją jako ścianę trójwarstwową.

Problem stanowić może również wykończenie. Zdarza się, że poszczególne części domu bliźniaczego są inaczej wykończone. Często tego typu wykończenie staje się przyczyną wręcz oszpecenia i wprowadzenia lokalnego chaosu. Najlepiej prezentują się domy bliźniaki, których nie tylko projekt, ale i elewacje, czy chociażby drzwi zewnętrzne są identyczne. Dzięki temu końcowy efekt jest estetyczny.

Domy w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej

Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej


Pierwszym dość istotnym aspektem jest dostosowanie nasłonecznienia domu do lokatorów. Dokładniej ujmując: lokatorzy pracujący w godzinach porannych powinni mieszkać w segmencie, którego okna znajdują się od zachodu. Inaczej będzie to wyglądało dla lokatorów starszych – im bowiem zazwyczaj zależy na porannym świetle.


Znaczący wpływ na ukształtowanie przestrzeni wewnętrznej będą wywierały przeszklenia. W gotowych projektach domów bliźniaczych usytuowane są one przeważnie z dwóch przeciwległych stron elewacji.

W celu zaaranżowania estetycznego wnętrza zaleca się, aby przy braku podziału na części np. salon – kuchnia materiały podłóg czy nawet kolory ścian były takie same. Trzeba bowiem pamiętać, że zabudowę bliźniaczą charakteryzuje często niezbyt duża powierzchnia użytkowa – około 100 m2. Warto w związku z tym zadbać o przestronność wnętrz.

Dom bliźniak

Dom bliźniak

Koszty


Możliwość zminimalizowania kosztów to często jeden z głównych czynników, który przyczynia się do sporego zainteresowania zabudową bliźniaczą – zarówno w przypadku koncepcji indywidualnych jak i interesów developera. Dzieje się tak na skutek ograniczenia powierzchni działki oraz zużycia materiałów budowlanych.

Domy bliźniacze cieszą się w ostatnim czasie popularnością, chociaż dla wielu z nas są one kolejną odsłoną braku prywatności. Dom bliźniak to ograniczenie kosztów, a równoczesna możliwość zamieszkania z dobrymi znajomymi czy rodziną. W domu bliźniaku nie jesteśmy sami, a to czy będziemy z tego zadowoleni zależy już wyłącznie od relacji z sąsiadami.

inż. Zuzanna Buszta
 

Koniecznie zobacz