Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

Jesteś tutaj:

Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

3,5/5 (116 ocen)
Dom

Technologie i systemy wznoszenia domów  rozwijają się nieustannie. Firmy budowlane dążą do pełnego zaspokojenia potrzeb inwestora-klienta. Ze względu na to, że coraz częściej zależy nam na czasie, szukamy rozwiązań szybkich i praktycznych. Adekwatną odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy modułowe.

W hali produkcyjnej tworzy się poszczególne fragmenty budynku, które następnie łączy się w celu uzyskania spójnego obiektu. Mamy zatem do czynienia z zaawansowanym systemem prefabrykacji. Przykładem mogą być tutaj prefabrykowane, zewnętrzne ściany modułowe, które mają odpowiednią izolację i są już wykończone. Przypomnijmy, że w przypadku prefabrykacji otwartej, mniej zaawansowanej wyglądałoby to zupełnie inaczej, ponieważ ściany pokrywane są tylko płytami poszycia.


Keramzytobeton czy szkielet?


Moduły z keramzytobetonu

Keramzytobeton to materiał łączący beton oraz kruszywo keramzytowe, które powstaje na skutek spiekania glin. Keramzytobeton wykorzystuje się  jako materiał wypełniający nośną konstrukcję modułu, czyli stalową ramę. Właśnie z nią scalane są schody czy płyty balkonowe. Rama posadawiana jest na stopach fundamentowych, które opierają się na słupach. Jeżeli chodzi o konstrukcję dachu to jest to zazwyczaj powierzchnia płaska, którą w późniejszym okresie eksploatacji adaptuje się na domowy ogródek.

Mając prefabrykowane moduły na placu budowy,  ich montaż stanowi już czystą formalność, trwającą około trzech, czterech dni. Ogrzewanie modułowego domu z keramzytobetonu może być  zasilane energią elektryczną lub gazem. Chcąc mieszkać energooszczędnie należy zainwestować w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiwaniem ciepła.

Moduły szkieletowe

Znacznie bardziej popularnymi od modułów z keramzytobetonu są moduły szkieletowe. Tego typu moduły konstrukcji nośnej wykonuje się ze stali ocynkowanej lub z uprzednio, w odpowiedni sposób przygotowanego i poddanego impregnacji drewna. Długość modułów szkieletowych wynosi najczęściej około 9 m, natomiast szerokość około 6 m. Stalowe moduły ścian wymagają zastosowania izolacji z pianki poliuretanowej, natomiast w przypadku modułów drewnianych stosuje się wełnę mineralną. Powierzchnia konstrukcji dachu może być płaska (płyty warstwowe) lub skośna (wiązar kratownicowy).


Czas budowy modułowego domu szkieletowego jest dłuższy niż w przypadku domu z keramzytobetonu. Wynika to z dłużej trwającej produkcji drewnianych modułów.

Trzy miesiące – około tyle czasu potrzebujemy na zamówienie i realizację domu do standardu „pod klucz”. Kwestia ogrzewania i wentylacji wygląda podobnie jak w powyższym podrozdziale.

Budowa domu modułowego


Zalety i wady domów modułowych


Zalety

Jedną z głównych zalet wznoszenia domów modułowych jest możliwość zaoszczędzenia czasu. Nie wymaga to od nas długotrwałego uzależnienia się od przedsięwzięcia budowlanego. Prefabrykacja umożliwia zwiększenie wydajności produkcji, przy równoczesnym zachowaniu bardzo wysokiego systemu nadzoru jakości. Montaż prefabrykowanych modułów nie jest w znacznym stopniu uzależniony od warunków atmosferycznych czy pory roku, dlatego może odbywać się również w niskich temperaturach. Dla tego typu domów problemu nie stanowią również skomplikowane warunki gruntowe, a ze względu na ciężar konstrukcji nośnej wielkości fundamentów mogą zostać ograniczone. Dzięki mniejszej grubości ścian niż w tradycyjnej technologii murowania otrzymuje się większą powierzchnię użytkową. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz