Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

Jesteś tutaj:

Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

3,5/5 (109 ocen)
Dom

Domy modułowe w zależności od rodzaju  zastosowanych materiałów czy  instalacji mogą być ekologicznymi, energooszczędnymi domami, zapewniającymi komfort cieplny. Coraz częściej firmy, które zajmują się rozwiązaniami modułowymi i produkcją prefabrykatów, oferują zaprojektowanie i wykonanie modułów dla potrzeb indywidualnego klienta. Dzięki temu domy modułowe można w łatwy sposób modernizować.

Wady

Niestety tego typu system budowania domu z prefabrykatów ma również sporo wad. Poszczególne etapy budowy nie mogą być finansowane oddzielnie, wymagają zatem jednorazowych, pełnych nakładów finansowych. Montaż prefabrykowanych modułów uniemożliwia przeprowadzenie własnego zakresu prac, w celu obniżenia kosztów budowy.

Dużych nakładów finansowych wymaga również wynajem dźwigu, który jest niezbędny do montażu poszczególnych elementów. Domy modułowe są również mało urozmaicone pod względem architektonicznym, ponieważ najczęściej stanowią prostopadłościenne bryły.

Budowa domu z gotowych elementów - dom modułowy


Modułowy dom na wodzie


W Polsce domy  budowane z modułów są znane, aczkolwiek nie tak rozpowszechnione jak w krajach Europy Zachodniej.
Interesującym i wartym uwagi przypadkiem jest wrocławski, mobilny, prototypowy  dom, który został zbudowany na wodzie. Do jego realizacji wykorzystano właśnie system modułowy. W myśl prawa budowlanego nie jest to budynek, gdyż  tego typu konstrukcja nie jest stale powiązana z gruntem. Pojawia się zatem pytanie: czy to dobre rozwiązanie? Z jednej strony tak, ponieważ nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Z drugiej strony mieszkamy na statku i nie mamy możliwości podłączenia się do sieci. Modułowy dom na wodzie to niewątpliwie ciekawe rozwiązanie, ale jednocześnie na chwilę obecną nieprzyswajalne przez Polaków. Wynika to z naszej mentalności.


System modułowy realizacji przedsięwzięcia budowlanego to nietypowe rozwiązanie w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnego budownictwa. Czytając różne artykuły często pojawiają się określenia, które porównują moduły do klocków. Od nas samych, naszej świadomości będzie zależało zatem to, czy budowa naszego domu ma być dziecinnie prosta.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz