Domy z bali drewnianych - charakterystyka, konstrukcja, ocieplenie i instalacje

Jesteś tutaj:

Domy z bali drewnianych - charakterystyka, konstrukcja, ocieplenie i instalacje

3,6/5 (32 ocen)

Domami z bali nazywa się domy budowane w technologii zrębowej. Jest ona jedną z alternatywnych wobec technologii murowanej. Taki dom powstaje z licznych bali drewnianych układanych na sobie poziomo tworząc tzw. wieńce, jakimi są pełne warstwy bali po obrysie budynku. Jest to jeden ze starszych sposobów stawiania domów, który obecnie wraca do łask. Domy z bali w dzisiejszych czasach buduje się szybko. Mają swój swoisty urok oraz sporo innych zalet, którym chcemy się tu przyjrzeć.

Skąd ta popularność?


Zobaczmy, co takiego wpływa na obecny renesans domów o tak długiej tradycji budowlanej. Prawdopodobnie mają na to wpływ między innymi następujące zalety:

- domy z bali są piękne i czarują swoim wyjątkowym stylem i atmosferą,

- buduje się je bardzo szybko, bo ‘składa się’ je z gotowych elementów (bali),

- są w sposób naturalny ocieplone, ponieważ drewno jest świetnym izolatorem termicznym,

- domy z bali są uznawane za mające dobry wpływ na zdrowie,

- zalicza się je do budynków ekologicznych,

- przy odpowiedniej konserwacji są naprawdę trwałe i wytrzymałe,

- a jeśli chodzi o cenę, to również okazuje się zazwyczaj dość atrakcyjna.

 

Dom z bali
Dom z bali

Konstrukcja domów z bali

 

Domy te budowane są u nas najczęściej w konstrukcji wieńcowej, inaczej nazywanej węgłową lub zrębową. Jest to specyficzny sposób, który polega – ogólnie rzecz ujmując – na układaniu kolejnych poziomów długich bali. W narożach są one łączone na zasadzie „jaskółczego ogona”. Widać to na rogach domu, gdzie poza płaszczyznę ścian wystają końcówki skrzyżowanych belek właśnie na kształt ptasiego ogona. Pozostawia się miejsce na okna i drzwi. W poukładane na sobie bale wbijane są dyble (pionowe kołki drewniane, które wzmacniają całą konstrukcję).

Kiedy konstrukcja ścian jest zakończona, pozostaje kwestia dachu. Rozwiązania bywają różne. Można z powodzeniem zastosować blachę dachówkową, dachówkę ceramiczną, cementową czy gonty bitumiczne.

 

Dom z bali
Dom z bali

Ściany, ocieplenie i instalacje

 

Kiedy myślimy o domach drewnianych, a konkretnie o domach z bali, widzimy tradycyjne budynki, których konstrukcja i materiał wykonania jest dobrze widoczna tak na zewnątrz, jak i od wewnątrz. W nowoczesnych wersjach natomiast pojawia się możliwość montowania płyt gipsowo-kartonowych, które pozwalają na dowolne wykończenie ścian, a więc ich pomalowanie lub położenie glazury. Odczekać jednak należy minimum 3 miesiące od wybudowania ze względu na proces osiadania ścian, który powoduje pękanie płyt. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz