Domek letniskowy dla ceniących ciszę i spokój

Jesteś tutaj:

Domek letniskowy dla ceniących ciszę i spokój

2,8/5 (10 ocen)
Dom

Lubimy na urlop jeździć w nieznane i spędzać wolny czas w wynajętych pokojach. Jednak rośnie liczba tych, którzy preferują wypoczynek na łonie natury, ale we własnym domu i na własnej działce. To tu mają gwarancję, że w każdym terminie, nawet na ostatnią chwilę, mogą wyskoczyć i zawsze będą mieli dach nad głową, kuchnię, skrawek zieleni i dużo spokoju. Taki komfort daje własny domek letniskowy mieszczący się w miejscu, które lubimy. Dla jednych jest to morze, dla innych góry, a jeszcze inni preferują jeziora. Jeśli i Państwo planujecie nabycie lub postawienie prywatnego domku letniskowego, zapraszamy do lektury tego artykułu.


Od czego zacząć?


Kiedy decyzja o posiadaniu swojego domku letniskowego już zapadła, trzeba będzie zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Należy do nich choćby wybór pomiędzy zakupem gotowego domku lub nabyciem działki i postawieniem nowego. Niezwykle istotna jest również lokalizacja, a więc wybór rejonu oraz znalezienie odpowiedniej działki rekreacyjnej. Zwłaszcza ten etap bywa dość żmudny, gdyż nawet jeśli już znajdzie się jakaś, na pierwszy rzut oka, atrakcyjna działka, to koniecznie trzeba sprawdzić ją pod względem formalnym. Dobrze jest również rozeznać, jakie jest jej sąsiedztwo. Czy nie ma w bezpośrednim pobliżu terenów, które wkrótce mogą zostać wyznaczone na przykład na centra handlowe, zakłady produkcyjne, drogi itp. Czasem prawdziwą zmorą może okazać się najbliższy sąsiad, kłótliwy, złośliwy, wścibski lub nadwrażliwy albo mający głośne i niebezpieczne psy, gołębie lub inne zwierzęta, które będą zakłócać nasz spokój.

 

Domek letniskowy

Domek letniskowy

Kolejnym etapem będzie zastanowienie się, jakim funduszem dysponujemy i jakiego typu oraz jak duży domek możemy zakupić lub wybudować. Wypada przemyśleć, ile czasu będziemy tam spędzać i o jakich porach roku. Czy będziemy tam jeździć tylko w gronie rodzinnym, czy też zapraszać przyjaciół i organizować różne imprezy.

Jest jeszcze jeden czynnik, o którego istnieniu trzeba mieć świadomość, a mianowicie ten, że zakupienie lub zbudowanie domku letniskowego to nie koniec inwestycji. Przez kolejne lata przyjdzie nam płacić podatki, przeprowadzać różne naprawy i remonty, czasem opłacać ubezpieczenie (domek narażony jest na podpalenie, kradzież lub zniszczenie przez wandali).


Zakup domku letniskowego czy wybudowanie nowego?


Czasem nadarza się okazja i w miejscu, w którym lubimy odpoczywać pojawia się dom na sprzedaż, który odpowiada kupującemu po każdym względem. Innym udaje się znaleźć bardzo atrakcyjną ofertę w Sieci, a jeszcze komuś za pośrednictwem agenta z biura nieruchomości. Jeśli taki gotowy domek spełnia wszystkie lub większość wymagań, to na pewno warto go nabyć. Ominie nas sporo problemów związanych z budowaniem od podstaw nowego.

Jednak niektórzy preferują postawienie domku według wybranego przez siebie projektu. Mają na to i czas i fundusze. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak konsekwentna realizacja swojego marzenia.

 

Domek rekreacyjny - wypoczynkowy

Domek rekreacyjny - wypoczynkowy

Budowa domku rekreacyjnego


Od razu uprzedzamy, że lekko nie będzie. Najpierw trzeba kupić odpowiednią działkę, uzyskać stosowne pozwolenia na budowę. W celu uzbrojenia działki w odpowiednie media, przyjdzie złożyć wnioski do Zakładu Energetycznego, Zakładu Wodociągu i kanalizacji, a potem upoważnionemu geodecie zleca się opracowanie mapy do celów projektowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz