Jaka jest optymalna grubość tynku? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaka jest optymalna grubość tynku? Odpowiadamy!

3,5/5 (339 ocen)

Nikogo nie trzeba przekonywać o wielofunkcyjności tynków. Pełnią one rolę ochronną, estetyczną, a nawet dają możliwość usunięcia wody z zawilgoconego muru. Dzieje się tak za sprawą ich składu, ale i odpowiednio dobranej grubości.


Niewłaściwa grubość tynku


Skutki zbyt grubych czy zbyt cienkich warstw tynku nie są utożsamiane z żadną z wymienionych powyżej ról. Źle nałożony tynk bardzo szybko pęka i odspaja się od podłoża. Nie chroni zatem muru (zarówno kiedy stosowany jest na zewnątrz jak i wewnątrz budynku).

Ściana i wcześniej przygotowanie podłoża znacząco wpływa na trwałość wyprawy tynkarskiej. W związku z tym nie powinno się uwzględniać wyłącznie grubości tynku, ale również zatroszczyć się o wymagające podłoże.


Tynki wewnętrzne


Tynki gipsowe stanowią jedne z najchętniej wybieranych do wykończenia ścian wewnętrznych. Wynika to przede wszystkim z efektu końcowego, którym są oczywiście gładkie ściany. Zazwyczaj tynk gipsowy nakładany jest w postaci jednej warstwy, której grubość nie przekracza 30 mm.

Nieco inaczej prezentuje się typowy tynk cementowo-wapienny. Wymaga dokładnego wygładzenia, ale jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego całkowita grubość może wynosić nawet 40 mm (podczas wyrównywania ścian), ale warto mieć na uwadze że przy takiej grubości tynk może pękać. Przy mniejszych grubościach niekiedy obrzutkę stanowi zaprawa cementowa.

Sposób układania tynku cementowo-wapiennego – przykładowe warstwy

obrzutka + narzut = 2 warstwy

3 mm + 10 mm

obrzutka + narzut + gładź = 3 warstwy

3 mm + 10 mm + 5 mm

 

Najcięższymi tynkami są z pewnością tynki gliniane. Zazwyczaj grubość wynosi około 20 mm. Warto jednak podkreślić, że wtedy waga 1 m2 takiego tynku może przekraczać nawet 35 kg.


Tynki zewnętrzne


Minimalna grubość typowych tynków nakładanych na powierzchnie zewnętrzne wynosi 10 mm. Jednak przeważnie w praktyce tynki cementowo-wapienne czy cementowe mają całkowitą grubość 15 mm.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku tynków ciepłochronnych, których podstawowym zadaniem jest ocieplenie budynku. Minimalna grubość tynku na zewnątrz wynosi  30 mm.

Najmniejsze grubości tynków związane są oczywiście z popularnymi zewnętrznymi tynkami cienkowarstwowymi. Ich grubość wynosi maksymalnie 3 mm. Na rynku dostępne są tynki akrylowe, mineralne, silikonowe czy silikatowe. Grubość tynku wynika z uziarnienia mieszanki, a także zaplanowanego wcześniej efektu dekoracyjnego.
 

Koniecznie zobacz