Tynki renowacyjne - przywracają dawną świetność

Jesteś tutaj:

Tynki renowacyjne - przywracają dawną świetność

3,3/5 (20 ocen)

Renowacja to nic innego jak odnowienie. Rola tynków renowacyjnych będzie sprowadzała się do przywrócenia ścianom ich dawnej świetności, czyli stanu reprezentacyjnego, a nie oszpecającego i odrzucającego. Czy Twoje ściany tego wymagają?
 

Destrukcja
 

Niszczenie powłok malarskich i tynków nie należy do zjawisk, z którymi nie spotykasz się na co dzień. Jedną z najczęstszych przyczyn nieestetyczności i niebezpieczeństwa dla ścian jest oczywiście zawilgocenie.

Pojawiające się zawilgocenie nie odnosi się wyłącznie do ścian zewnętrznych. Bardzo często wilgotne ściany są typowe w wewnętrznych przegrodach piwnicznych. Stąd też pojawia się konieczność renowacji przez zastosowanie specjalnych tynków – tynków renowacyjnych.

Tynki renowacyjne na szeroką skalę znajdują zastosowanie w przypadku obiektów zabytkowych. Oprócz tego wykorzystuje się w przypadku budynków, które musiały zmierzyć się z falami powodziowymi.
 

Charakterystyka ogólna
 

Tynk renowacyjny jest tynkiem zmodyfikowanym. Modyfikacji uległ tynk cementowo-wapienny. Dzięki temu powstał porowaty tynk cementowo-wapienny.

Tynki renowacyjne jak już wcześniej wspomniano stosuje się, gdy występuje zawilgocenie. Tynki chłoną sól znajdującą się w wodzie i nie powodują wykwitów. Charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością, dzięki czemu spełniają się doskonale w swojej roli. Warto zaznaczyć, że nie zmieniają one wyglądu zewnętrznego. Tworzą powierzchnię przystosowaną do malowania.

Grubość maksymalna tynku renowacyjnego to 40 mm.


Działanie
 

Trzeba nieco więcej uwagi z pewnością poświęcić działaniu tego rodzaju tynków. Nie jest ono bowiem rozbudowane. Można zatem znaleźć związek przyczynowo-skutkowy, który zasadniczo ułatwia zrozumienie procesu działania.

Tynki renowacyjne dzięki swoim właściwością są  w stanie spełnić określone wymagania, których oczekuje się po ich nałożeniu. Podstawową kwestią jest to, że tynki wchłaniają wilgoć i oddają ją w postaci pary wodnej. Dzięki temu proces „przepuszczania wilgoci przez przegrodę” jest prawidłowy i nie powoduje zawilgocenia ścian.

Warto podkreślić, że kapilarny przepływ wody wraz z zawartymi w niej solami nie jest jakby w pełni możliwy. Bowiem, gdy woda dochodzi do tynku renowacyjnego skrapla się. Krystalizacja zachodzi w wewnętrznej strukturze tynku, dzięki czemu nie pojawiają się wykwity solne.

Budowa strukturalna w znaczący sposób przyczynia się do trwałości tynków renowacyjnych. Chodzi tutaj oczywiście o wypełniane w tynkach pory. W praktyce zaznacza się, że trwałość tynków renowacyjnych jest większa niż trwałość tynków tradycyjnych.
 

Wyrównanie
 

Nie wszystkie tynki renowacyjne są takie same. Ich zróżnicowanie wynika przede wszystkim z cech ściany. W wielu przypadkach korzystne okazuje się wykorzystanie tynku renowacyjnego wyrównawczego.

Tego rodzaju tynk stosuje się na murach, które pozbawione są równości – istniejący tynk jest gruby lub pojawia się na murze duża krystalizacja soli. Tynk wyrównawczy można obrabiać zarówno ręcznie jak i mechanicznie.

Orientacyjna cena 25 kg tynku renowacyjnego wyrównawczego wynosi około 40 zł.
 

Ile warstw?
 

To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych. Oczywiście liczba warstw zależy od wilgotności i powstałych na murach wykwitów. Istotne są także zalecenia producenta. Zazwyczaj tynki renowacyjne układane są w jednej lub w dwóch warstwach.
 

  • Tynk jednowarstwowy


Stosowanie tynku jednowarstwowego wiąże się ze średnio zawilgoconymi murami. Wykwity solne są niewielkie, dlatego nie pojawia się konieczność układania tynku w wersji dwuwarstwowej.

Przeważnie zalecana grubość jednej warstwy wynosi 20 mm. Trzeba zaznaczyć, że zużycie dla grubości 10 mm tynku renowacyjnego wynosi 10 kg/m2.

Orientacyjna cena za 25 kg tynku renowacyjnego jednowarstwowego wynosi około 40 zł.
 

  • Tynk dwuwarstwowy


Nie zawsze jednak jest możliwość ułożenia tynku w jednej warstwie. Duże zawilgocenie i zasolenie murów to konieczność ułożenia tynku dwuwarstwowego. To rozwiązanie dwuwarstwowe jest bardzo często stosowane w przypadku zabytkowych kamienic. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz