Profile elewacyjne - sztukateria

Jesteś tutaj:

Profile elewacyjne - sztukateria

3/5 (2 ocen)

Sztukateria elewacyjna wydobywa piękno z wykonanej fasady. Znacząco podkreśla nawet najmniejszy szczegół architektoniczny. Urozmaica zewnętrzny wygląd budynku i dzięki niej może on „żyć nowym życiem”.


Czym są profile elewacyjne?


Sztukateria elewacyjna to przede wszystkim profile elewacyjne. Stanowią one charakterystyczną ozdobę zewnętrznej odsłony jednorodzinnych domów, kamienic czy nowo wybudowanych restauracji. Profile elewacyjne ozdabiają nie tylko otwory okienne, drzwiowe, ale i same ściany, gzymsy czy kolumny.

Sztukateria elewacyjna znajduje zatem szerokie zastosowanie. Chętnie wykorzystuje się ją w przypadku remontów, adaptacji oraz modernizacji. Znakomicie odmienia dotychczasowy wygląd budynku i z pewnością przyczynia się do podniesienia jego zewnętrznych walorów wizualnych. Zatroszczenie się o szczegóły to podstawa wyboru poszczególnych elementów i profili. Dzięki temu elewacja jest starannie udekorowana i nie wywołuje skojarzeń związanych z nadmiernym przesytem formy.


Profile styropianowe


Profile elewacyjne wykonywane są przeważnie ze styropianu o podwyższonej wytrzymałości na ściskanie. Ich konstrukcja jest lekka, ale należy pamiętać, że zazwyczaj ich wypełnienie stanowi siatka z włókna szklanego. Styropianowe profile elewacyjne są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne i to właśnie sprawia, że mogą być z powodzeniem stosowane jako zewnętrzne elementy na naszej elewacji.


Konstrukcja sztukaterii styropianowej jest przyczepna, trwała, a równocześnie ognioodporna. Ponadto nie jest podatna i wykazuje odpowiednio dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stosunkowo twarda powierzchnia zewnętrzna nie przyczynia się zatem do osłabienia wewnętrznych części profili elewacyjnych.

I chociaż wydawać by się mogło, że to już koniec pozytywów profili elewacyjnych, to wcale tak nie jest. Profile przecież nie muszą pozostać nieustannie takie same. Chodzi tutaj o możliwość, którą daje materiał, z jakiego są wykonane – pomalowania ich. Odmiana zewnętrznej strony budynku nie ogranicza się zatem wyłącznie do zmiany koloru elewacji. Można również dokonać metamorfozy sztukaterii właśnie przez pokrycie jej farbą elewacyjną.

Dom z profilami dekoracyjnymi

Formy


Każdy, kto zwraca uwagę na szczegóły bez wątpliwości wskaże najpopularniejsze formy, które dekorują elewację, a równocześnie chronią ją chociażby przed zbyt intensywnymi opadami atmosferycznymi.

Głównym reprezentantem sztukaterii są listwy elewacyjne. Ich standardowa długość wynosi przeważnie 2,0 m. Pokrywa się je powłokami polimerowo-kwarcowymi w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem.

Kolejną formą profili są tzw. profile okien i drzwi. Mają zróżnicowane przekroje i stanowią doskonałe uzupełnienie pięknej, zewnętrznej odsłony okien oraz drzwi. Podtypem są tutaj podokienniki, których przekrój jest stały, natomiast długość określa się na wymiar.

Kamienice z profilami elewacyjnymi

Wyraziste i proste kształty charakteryzują również profile gzymsów. Różnią się one pomiędzy sobą, ponieważ stosuje się je w różnych miejscach elewacji. Dlatego też wyróżniamy gzymsy wieńczące, znajdujące się pomiędzy piętrami, cokołowe oraz kształtujące obrys budynku.

Ponadto pośród tego typu form znajdują się także bonie elewacyjne oraz kroksztyny. Bonie mocuje się zazwyczaj na całej elewacji, samych cokołach czy filarach. Kroksztyny natomiast w ozdobny sposób zwieńczają belki elewacyjne.

Jak zatem widać profile elewacyjne cieszą się bogatą ofertą form, przekrojów oraz wymiarów. Dzięki temu można w pełni dopasować je do charakteru budynku, na którym mają być zamontowane.

Dom z profilami elewacyjnymi

Montaż


Wartym naszej uwagi krokiem jest także zainteresowanie się samym montażem profili elewacyjnych. Nie można go pominąć, ponieważ zależy nam przecież na stworzeniu trwałej ozdoby, a nie chwilowej dekoracji, która zostanie zniekształcona pod wpływem deszczu czy wiatru. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz