Profile elewacyjne - sztukateria

Jesteś tutaj:

Profile elewacyjne - sztukateria

3/5 (2 ocen)

Podstawą jest tutaj przygotowanie podłoża. Musi być ono pozbawione zanieczyszczeń, uszkodzeń oraz wilgoci. Trzeba pamiętać, że przyczepność gwarantuje wyłącznie podłoże suche. Nie dopuszcza się w tym wypadku odstępstw od tego warunku.

Istotne jest również prawidłowe dobranie kleju. Styropian należy przyklejać specjalnym klejem przeznaczonym do tego typu materiału. Inaczej wygląda to w przypadku łączenia profili, do którego stosuje się kleje elastyczne. Dzięki temu połączenie jest stabilne i trwałe.

Bezpośrednie przeprowadzenie stosunkowo łatwych prac montażowych zaleca się rozpocząć od narysowania linii pomocniczych. Pomogą one dokładnie zlokalizować położenie profili elewacyjnych, a następnie precyzyjnie zamontować je.


Zakres temperatur, w którym powinno się nakładać klej wynosi 5÷10 °C. Przeważnie stosuje się pasmowo-punktową metodę klejenia. Umożliwia ona skuteczny montaż, a w związku z tym solidne połączenie.

Pokrywanie profili elewacyjnych farbami eliminuje wykorzystanie farb rozpuszczalnikowych, które mogą dotkliwie zniszczyć strukturę sztukaterii. Profile maluje się wykorzystując wałki lub pędzle. Poza możliwością nanoszenia farby istnieje także możliwość naniesienia na profile elewacyjne tynku.

Profile elewacyjne są zatem elementami dekoracyjnymi naszej elewacji. To swoistego rodzaju błyskotki, które umiejętnie wybrane i zamontowane nadają eleganckiego wyglądu. Nie można o tym zapominać, ponieważ nawet to, co piękne jako szczegół w połączeniu z innymi elementami wcale nie musi kreować luksusowej odsłony naszego domu.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz