Czy warto zastosować deski elewacyjne?

Jesteś tutaj:

Czy warto zastosować deski elewacyjne?

3,2/5 (54 ocen)

Drewno jest w szerokiej skali wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Powstają zatem drewniane konstrukcje, które widoczne są w formie dachów, schodów czy przegród. Szereg atutów przemawia również za drewnianym wykończeniem naszego domu. Ciekawym pomysłem są drewniane elewacje, cieszące się pozytywnymi opiniami.


Drewno i deska


Wybór drewna jest krokiem podstawowym. Decydując się na drewnianą elewację musimy zwrócić naszą uwagę w stronę dostępnych u producenta gatunków drewna. Najczęściej dostępny na rynku jest świerk skandynawski, sosna lub modrzew syberyjski. Wynika to głównie z dogodnych dla elewacji parametrów wytrzymałościowych. Pozbawione wad drewno nadaje się do obróbki, dzięki której uzyskujemy deski możliwe do zastosowania jako części składowe tworzonej elewacji.

Deski są deskami szalunkowymi. Co to oznacza? Są one produkowane jako dokładniej precyzując tarcica budowlana, czyli deska obrzynana, szorstka. Występują zazwyczaj jako z drewna sosnowego lub świerkowego w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich jest deska, która imituje drewniane bale. Deski mają więc typowy zaokrąglony kształt. Nieco inaczej wyglądają deski proste, płaskie. Profile są wcześniej piłowane i szczotkowane.

Oba rodzaje desek elewacyjnych charakteryzują się celowymi nacięciami od spodu w celu ułatwienia montażu i zabezpieczenia. Deski przed bezpośrednim montażem trzeba najczęściej zaimpregnować, bejcować lub lakierować.  Konstrukcję do montażu desek należy wcześniej przygotować. Chodzi tutaj o łaty lub deski dystansujące. System ocieplenia konstrukcji stanowi znajdująca się pomiędzy deskami elewacyjnymi wełna mineralna.


Deski z drewna egzotycznego


Szerokie zainteresowanie krajami orientu bezpośrednio przyczynia się do tworzenia egzotycznego stylu wnętrz i zewnętrznych odsłon naszych domów. Nie dziwi już zatem fakt, że producenci podejmują się sprowadzania egzotycznych gatunków drewna do produkcji desek elewacyjnych. Największą popularnością cieszą takie gatunki jak: murere, garapa, dabema, meranti.

Ponadto możliwe jest sprecyzowanie dokładnego wyglądu i wymiarów zamawianych profili desek. Mogą być one gładkie z jednej lub z dwóch stron. Wysokości profili wynoszą przeważnie od 16 mm do 21 mm. Jeżeli natomiast chodzi o długości to znajdują się one w przedziale: 90 mm ÷ 145 mm. Możliwe jest również zamówienie desek na indywidualne wymiary. Deski mogą być łączone na pióro-wpust, gdzie nie ma wolnych przestrzeni lub wykorzystując systemy montażu bez prześwitu.

Elewacja z desek

Elewacja z desek

Konstrukcja podkładu


Przed przystąpieniem do bezpośrednich prac montażowych należy wcześniej zadbać o prawidłowo przygotowany podkład pod deski elewacyjne. Wykorzystywane są więc najczęściej łaty obrzynane o przekrojach 30 mm × 50 mm. Montuje się je pod kątem prostym do desek elewacyjnych. Zatem układ łat będzie wynikał z poziomego lub pionowego ułożenia desek. Rozwiązanie pierwsze jest znacznie bardziej popularne.

Rolą łaty jest przejęcie ciężaru od desek oraz obciążeń od wiatru, śniegu i pracującej elewacji. Ważny jest zatem nie tylko sam przekrój, ale i odstęp, który powinien wynosić maksymalnie 0,6 m.  Łaty mocowane są za pomocą wkrętów lub kołków – zapewniają one trwałość połączenia. Rolę izolacji spełnia znajdujące się pomiędzy deskami powietrze.


Malowanie


Aby nasza drewniana elewacja nienagannie się prezentowała istotne jest nie tylko zadbanie o precyzyjny montaż desek, ale także ich zabezpieczenie i konserwację. Oferowane produkty mogą być już w pełni przygotowane lub mogą wymagać naszego wkładu i zaangażowania. Malowanie fabryczne przeprowadzane jest z reguły metodą próżniową. Zaimpregnowane wcześniej deski pokrywane są farbą gruntującą. Na tego typu zabezpieczenie i ochronę nakładana jest farba do drewna, zazwyczaj w dwóch etapach.

Jeżeli zakupione deski nie są przygotowane do bezpośredniego montażu musimy zadziałać sami, dokonując wyboru farb gruntujących oraz kryjących. Nie zamykają one porów drewna, są paroprzepuszczalne i chronią drewno przed gniciem. Najważniejsze jest możliwie jak najlepsze zachowanie pierwotnego wyglądu drewna, które nie jest popękane i wypaczone.

Dom z drewnianą elewacją

Dom z drewnianą elewacją czytaj dalej...

Koniecznie zobacz