Płytki elewacyjne - rodzaje i montaż

Jesteś tutaj:

Płytki elewacyjne - rodzaje i montaż

3,7/5 (23 ocen)

Dzięki odpowiedniemu zatroszczeniu się o elewację możemy uniknąć sporej ilości problemów we wnętrzach naszego domu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zawilgocenie murów. Pierwsze miejsce w tworzeniu elewacji zajmują tynki (najczęściej stosowane), ale tuż za nimi są płytki elewacyjne.


Rola elewacji


Niezwykle ważne przy wykonywaniu elewacji jest określenie ról, które powinna ona spełniać. W związku z tym wyróżnia się tutaj trzy podstawowe funkcje elewacji:

• ochrona ścian przed czynnikami zewnętrznymi i zabezpieczenie przed uszkodzeniami;

• ocieplenie i zapewnienie prawidłowego przepływu ciepła zgodnie z fizyką budowli;

• wpływ na zewnętrzne odczucie estetyki.

Każda z wymienionych ról jest na tyle ważna, że w żadnym wypadku nie można jej pominąć i kolokwialnie „przymknąć na nią oko”. Należy zatem dążyć do takiego wykonania elewacji, aby w pełni zapewnić jej funkcjonalność. Chodzi tutaj zarówno o tynkowanie jak i układanie płytek elewacyjnych.


Płytki elewacyjne z klinkieru


Czym jest klinkier?

Klinkier jest tworzywem ceramicznym, które powstaje na skutek wypalania glin. Temperatura wypalania wynosi około 1300°C. Jego właściwości wynikają bezpośrednio z zawartości tlenku wapniowego, który znajduje się w glinie. Klinkier jest popularnym materiałem budowlanym, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w zakresie budownictwa mieszkaniowego, ale i drogowego.

Układanie płytek elewacyjnych

Układanie płytek elewacyjnych

Płytki

Z pewnością płytki klinkierowe są najbardziej popularne podczas wykonywania elewacji. Zaleca się, aby były to płytki ciągnione, ponieważ są znacznie bardziej odporne na mróz niż płytki prasowane czy tradycyjne. Proces ciągnienia polega na formowaniu pasów w specjalnych prasach pasmowych z masy plastycznej. Masa kurczy się podczas suszenia, a następnie podczas wypalania samej płytki.

Jak wspomniano wcześniej płytki elewacyjne z klinkieru są odporne na mróz, ale nie tylko. Odporne są także na zmienne warunki atmosferyczne oraz wilgoć, na którą mogą być bezpośrednio narażone. Ich mała nasiąkliwość sprawia, że nie dochodzi do kontaktu pomiędzy wodą, a ścianą. Płytki klinkierowe chronią zatem ścianę i wnętrze naszych domów przed wilgocią. Ponadto klinkier wykazuje dużą wytrzymałość na zginanie oraz odporność na obciążenia. Nie ulegnie zatem zniszczeniu na skutek działających sił wiatru czy śniegu.

Warto również zaznaczyć, że płytkom klinkierowym nie są straszne plamy czy kwasy, ponieważ płytki nie są podatne na tego typu czynniki. Dlatego też łatwo utrzymać je w czystości.

Płytki elewacyjne wykonane z klinkieru są zatem atrakcyjne pod względem technicznym, ale i wizualnym. Szeroka gama barw od bieli, beżu czy grafitu poprzez brązy i czerwienie sprawia, że każdy znajdzie kolor płytek, które idealnie skomponują się z pozostałymi elementami naszego domu. Trzeba zaznaczyć, że wyboru możemy dokonać także  w zakresie struktur. Najchętniej stosujemy płytki gładkie - matowe lub z połyskiem.


Płytki ręcznie formowane


Kolejną odsłoną elewacyjnych płytek są płytki formowane ręcznie. Mogą powstawać w dwojaki sposób. Pierwsze powstają z cegieł, poprzez odcięcie  lica – płytki ręcznie formowane cegłopodobne. Drugie zaś mogą być wypalane metodą tradycyjną z użyciem klinkieru (proces ciągnienia). Wykorzystanie klinkieru przyczynia się do tego, że wytworzona płytka elewacyjna może posiadać parametry klinkieru. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz