Płytki elewacyjne - rodzaje i montaż

Jesteś tutaj:

Płytki elewacyjne - rodzaje i montaż

3,7/5 (23 ocen)

Elewacyjne płytki ręcznie formowane charakteryzują się zatem korzystnymi parametrami dotyczącymi nasiąkliwości i wytrzymałości. Są odporne na mróz, a równocześnie stosunkowo lekkie. Waga tego typu płytki to przeważnie około 0,4 kg. Dzięki temu płytki można stosować bezpośrednio na docieplenie ze styropianu.

Płytki występują zazwyczaj w czterech podstawowych wariantach – jako cegła pełna, połówkowa, prosta lub kątowa. Ponadto ich zabarwienie wcale nie musi być jednorodne. Bardzo często producenci oferują płytki z powierzchniami z charakterystycznymi, kolorowymi nalotami. Struktury są z reguły są ryflowane. Dodatkowo, w zależności od zabarwienia płytki i jej struktury, można dopasować kolor spoiny.

Dom z kamienną elewacją

Dom z kamienną elewacją

Kamienie elewacyjne


Popularnym rozwiązaniem, znajdującym swoich zwolenników są także kamienie elewacyjne. W związku ze swoim przeznaczeniem spełniają każdą z trzech podstawowych funkcji elewacji. W znakomity sposób odzwierciedlają naturę w nowoczesnych domach.

Kamienie górskie czy rzeczne przybierają zatem formę prostokątnej płytki o zróżnicowanej strukturze. Grubość kamieni elewacyjnych nie przekracza 10 mm, dlatego tez nie ma trudności przy ich montażu. Należy zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie może być stosowane również we wnętrzach naszych domów i stanowić przejaw otaczającego środowiska naturalnego.


Montaż


Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dostosowanie podłoża, które ma być równe, sztywne, przyczepne i czyste. Płytki układa się na spoinę, a w przypadku dużych powierzchni tworzy się szczeliny dylatacyjne. Fugowanie odbywa się po stwardnieniu elastycznego kleju – po około 48h od przyklejenia. Istotne jest także zadbanie o obrzeża, mocując kształtki. Dzięki temu woda nie przedostaje się pod płytki.

Elewacja wykonana z płytek z pewnością przynosi pozytywny efekt. W barwny sposób przyciąga naszą uwagę, a równocześnie zabezpiecza wnętrza. Nie powinien zatem dziwić fakt, że płytki są chodliwą receptą na elewację.
 

Koniecznie zobacz