Parapety zewnętrzne - wybór i montaż

Jesteś tutaj:

Parapety zewnętrzne - wybór i montaż

3,4/5 (38 ocen)

Inwestując w stolarkę okienną z pewnością nie skupiamy się tylko i wyłącznie na zakupie ramy okiennej. Szczególnie ważne jest także wykończenie ściany pod oknem, dzięki któremu zostaną spełnione funkcje okien, ale równocześnie i zachowane funkcje pozostałych elementów konstrukcji budynku. Mokre ściany i odpadające tynki w wielu przypadkach wynikają z niewłaściwego doboru i montażu parapetów zewnętrznych.


Ogólne zasady montażu


Wymagania  związane z prawidłowym zamontowaniem parapetów zewnętrznych z pewnością nie ograniczają się tylko do zachowania stateczności parapetów po ich osadzeniu w murze. Jest to wymóg ważny, aczkolwiek nie jedyny. Dlaczego?

Ponieważ parapet zewnętrzny to również swoistego rodzaju ochrona dla ścian zewnętrznych i ich elewacji. W odpowiedni sposób zamontowany  może w znacznym stopniu przyczynić się do eliminacji problemów, z którymi bardzo często wielu z nas się boryka. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zniszczonym tynkom pod oknami. Czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni parapet zewnętrzny i czy w prawidłowy sposób został on zamontowany?


Ściana


Przede wszystkim należy pamiętać, że ściany wykonane jako jednowarstwowe lub trójwarstwowe zapewniają nieograniczoną możliwość wyboru parapetu zewnętrznego. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ścian dwuwarstwowych. Należy zrezygnować tutaj z pewnością ze stosunkowo ciężkich parapetów kamiennych – nie można ich bezpośrednio oprzeć na warstwie, którą stanowi ocieplenie. Jeżeli jednak pomimo utrudnień  zdecydujemy się kamienne rozwiązanie, będziemy musieli podeprzeć parapet za pomocą dodatkowych wsporników.

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne

Wytyczne


Nie tylko materiał, ale i sama konstrukcja parapetu może pełnić bądź nie funkcję ochronną. W związku z tym nie można pominąć wytycznych dotyczących montażu. Przede wszystkim chodzi tutaj o prawidłowy spadek parapetu, który powinien wynosić minimum 5%.

Ponadto zaleca się, aby parapet zewnętrzny był uformowany z kapinosem, który będzie wystawał minimum 3 cm poza lico ściany. Kapinos zapewnia tzw. urywanie kropel deszczu, dzięki czemu nie ma bezpośredniego spływania wody po ścianie budynku.

Prawidłowo zwymiarowany parapet zewnętrzny powinien być wyposażony dodatkowo w specjalne końcówki, które po zagłębieniu w murze spowodują, że tynk wokół dolnej części okna nie będzie pękał.

Parapet zewnętrzny jest narażony na czynniki atmosferyczne. W związku z tym musi być zabezpieczony przed korozją i odporny na wahania temperatury.


Sposoby montażu


Podejmując się w końcu bezpośredniego montażu parapetów zewnętrznych można skorzystać z dwóch możliwości.
Pierwszy sposób to tzw. montaż do czoła okna. W tym przypadku należy do parapetu przykleić elastyczną taśmę rozprężną i przykręcić parapet do okna. Zamiast elastycznej taśmy rozprężnej można wykorzystać tutaj coraz częściej popularne masy uszczelniające.

Drugi sposób to tzw. montaż pod profil okna. Tego typu rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane jest przy wznoszeniu nowych budynków. Polega ono na bezpośrednim przykręceniu parapetu do tzw. listwy podparapetowej. Taka listwa w znacznym stopniu ułatwia osadzenie parapetu zewnętrznego w murze. Coraz częściej producenci okien wyposażają je w tego typu listwy.

Parapet zewnętrzny

Parapet zewnętrzny czytaj dalej...

Koniecznie zobacz